Newsy

Śnieżyca paraliżuje Hiszpanię, nie żyją 3 osoby

Newsy

Trzy osoby zginęły, 600 zasypanych dróg, kierowcy uwięzieni w samochodach, chaos komunikacyjny, 30 tys. ludzi bez prądu. To skutek największej od 50 lat śnieżycy, która nawiedziła Hiszpanię. Żywioł uwięził w samochodach ponad 2 tys. kierowców. Do pomocy zaangażowano wojsko i żandarmerię.

Hiszpania: śnieżyca największa od 50 lat

Żywioł nawiedził Hiszpanię w nocy z czwartku na piątek. W sobotę rano do wsparcia w odśnieżaniu ponad 600 dróg w całym kraju skierowano wojsko oraz żandarmerię . Najwięcej mundurowych pracuje na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu, Aragonii, Walencji, Kastylii-La Manchy, a także Kastylii i Leonu.

Żołnierze i żandarmi pomagają też w ewakuacji osób w samochodach, w tym ok. 500 tirach, stojących w gigantycznych korkach na zasypanych śniegiem trasach.

- Dotychczas udało nam się wydobyć z pojazdów ponad 1500 osób. Zdecydowana większość samochodów unieruchomionych przez śnieżycę jest już pusta - powiedział szef MSW Fernando Grande-Marlaska.

Śnieżyca w Madrycie - są ofiary

Stołeczna aglomeracja jest jednym z najbardziej doświadczonych przez żywioł regionów. W korkach spowodowanych zalegającym na jezdni śniegiem ugrzęzło ponad 200 pojazdów.

Nad ranem w sobotę pod Madrytem znaleziono pierwszą ofiarę śnieżycy. Mężczyzna, którego ciało było przysypane śniegiem, zmarł z wychłodzenia organizmu. Dwie inne osoby, które zmarły wskutek załamania się pogody, to małżeństwo, które podróżowało samochodem w okolicach Malagi. Auto zostało porwane przez wezbraną rzekę, która wdarła się na jedną z dróg.

Z powodu chaosu komunikacyjnego spowodowanego śnieżycą władze wspólnot autonomicznych Madrytu i Kastylii-La Manchy odwołały zajęcia lekcyjne do środy. W stolicy zamknięto również wszystkie linie metra.

Załamanie się pogody doprowadziło też do licznych awarii sieci energetycznych. W sobotę bez prądu zostało prawie 30 tys. osób w środkowej i wschodniej Hiszpanii.

Zobacz też:

Trzeci lockdown w Wielkiej Brytanii. "W Londynie statystycznie zakażona jest jedna na trzydzieści osób"

Hanna Zborowska Neves i jej ukochana Brazylia. "Jak mnie widzą, to wszyscy się rzucają, chcą się tulić"

Pokażą ci zorzę polarną z bliska. "Wygląda mistycznie i magicznie, ale to tylko fizyka"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości