Newsy

Czy drugi podręcznik do nauki HiT-u trafi do szkół? Książka WSiP czeka na decyzję resortu edukacji

Newsy

Autor:
Justyna
Suchecka/tvn24.pl,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Dziecko pochylające się nad zeszytem z ołówkiem w dłoni.

Z początkiem września uczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczną naukę nowego przedmiotu o nazwie Historia i teraźniejszość. Chociaż rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, niektóre placówki nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie wyboru potrzebnych do prowadzenia zajęć podręczników. Autorem jedynej dopuszczonej do użytku książki jest historyk prof. Wojciech Roszkowski. Konkurencyjna propozycja Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych nie otrzymała jeszcze kompletu niezbędnych recenzji. Czy ma szansę uzyskać aprobatę resortu edukacji, zanim rozpoczną się lekcje?

Historia i teraźniejszość - nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot, który z początkiem września zostanie wprowadzony do liceów, techników i szkół branżowych. Nie jest tajemnicą, że zmiany w programie nauczania niosą za sobą konieczność wyboru podręcznika, który posłuży do nauki. Jak podaje tvn24.pl, do tej pory do użytku dopuszczono tylko jedną książkę. Jej autorem jest historyk prof. Wojciech Roszkowski. Podręcznik trafił do resortu edukacji 16 maja i już po 47 dniach dostała ministerialny stempel. Co ciekawe, początkowo otrzymał on negatywną recenzję językową. Dopiero drugi wyznaczony przez resort rzeczoznawca uznał, że książka może trafić do szkół.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Trzech niezbędnych recenzji nie otrzymała za to publikacja Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. W środę, 17 sierpnia br. mija 57. dzień, odkąd trafiła do resortu. W ministerialnym systemie opublikowano informacje, że podręcznik WSiP otrzymał dwie warunkowe recenzje merytoryczno-dydaktyczne. Pierwsza miała trafić do resortu już 3 sierpnia i po tygodniu została zamieniona na pozytywną, natomiast druga nosi status warunkowy. Oznacza to, że wydawnictwo będzie musiało nanieść w książce zmiany. Nie wiadomo, kiedy można spodziewać się trzeciej oceny.

Czy drugi podręcznik do HiT-u trafi do szkół?

Niektóre szkoły ponadpodstawowe już wskazują uczniom, jakie podręczniki powinni nabyć przed zbliżającym się rokiem szkolnym. Inne donoszą, że publikację do nauki HiT-u wybiorą najwcześniej we wrześniu. Nie wiadomo, czy w ciągu zaledwie dwóch tygodni podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych otrzyma komplet recenzji, a co za tym idzie zostanie dopuszczony do użytku. Jak podaje tvn24.pl, niektórzy historycy wciąż liczą na to, że książka zdąży się ukazać. Podkreślają też, że lekcje można prowadzić bez podręcznika.

Książka prof. Wojciecha Roszkowskiego już od pierwszego tygodnia sierpnia trafia w ręce klientów, którzy zakupili ją na stronie wydawnictwa. Jest obszerna, liczy ponad 500 stron i budzi sporo kontrowersji. W ostatnich dniach najgłośniej było o fragmentach dotyczących in vitro.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Suchecka/tvn24.pl, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Keep It 100/Getty Images

Pozostałe wiadomości