Newsy

Zmiany w harmonogramie szczepień. Kto może otrzymać szczepionkę wcześniej?

Newsy

Luis Alvarez/ gettyimages.com

Rząd zdecydował się wprowadzić zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID-19. Jak przekazał na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk pierwszy etap został podzielony na trzy etapy. Dzięki zmianom na wcześniejsze zaszczepienie będą mogły liczyć m.in. osoby przewlekle chore. Kto jeszcze skorzysta na zmianie?

Zmiany w harmonogramie szczepień

Podczas konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował, że harmonogram szczepień został zmodyfikowany i zmiany dotyczą pierwszego etapu szczepień.

Pierwszy etap szczepień został podzielony na trzy części:

  • 1a - seniorzy 60+, rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia zaczyna się 22 stycznia,
  • 1b - osoby z chorobami przewlekłymi - m.in. osoby po przeszczepach i dializowane; wentylowane mechanicznie,
  • 1c - służby mundurowe - m.in. funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojny RP, policja, Straż Graniczna, ABW, Agencja Wywiadu.

Ile osób udało się zaszczepić?

Dworczyk poinformował, że w Polsce zaszczepionych zostało już 530 tysięcy osób. Do miejsc szczepień dostarczono ponad 757 tysięcy dawek, a w magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek.

- To oznacza, że redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać, to znaczy staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer my zmieniliśmy nasz harmonogram w taki sposób, żeby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę, miały gwarancję otrzymania drugiej dawki, bo bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną w Narodowym Programie Szczepień - powiedział.

Dworczyk zapewnił, że nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy pierwszej, czyli seniorów po 70. roku życia. Przypomniał również, że w związku z ograniczeniem dostaw preparatu Pfizera konieczne było spowolnienie procesu szczepienia grupy zero, czyli pracowników medycznych.

- Ale cały czas ten proces kontrolujemy i jeżeli tylko producenci będą się wywiązywać bardziej rzetelnie z harmonogramu dostaw, który sami przedstawiają, to wtedy proces powinien postępować dalej w sposób niezaburzony - dodał.

Jak pracuje lekarz rodzinny w dobie koronawirusa? Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN:

Zobacz także:

Tempo szczepień przeciwko COVID-19. "W grupie osób poniżej 65 lat szczepienia rozpoczną się prawdopodobnie po wakacjach"

Unia Europejska chce wprowadzić paszporty dla zaszczepionych. Czy Polski rząd popiera ten pomysł?

Polska dostanie mniej szczepionek przeciwko COVID-19. Dlaczego?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości