Newsy

Gwiazdy zachęcają do oddawania szpiku. "W sprawach ważnych jesteśmy solidarni"

Newsy

Aktualizacja:
#MocniejsiRazem

W Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi gwiazdy zachęcają do rejestracji w bankach dawców szpiku. Co roku 800 osób oczekuje, że pojawi się ich genetyczny bliźniak, który da nadzieję na zwycięstwo z chorobą. Z każdym potencjalnym dawcą zwiększa się ich szansa na przeżycie.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Co 27 sekund na świecie lekarz wypowiada druzgocącą diagnozę - nowotwór krwi. W Polsce te słowa padają co z ust specjalistów co 40 minut. Lekarstwa nie da się wyprodukować w laboratorium, ale każdy człowiek ma je w sobie. Szpik kostny - bo o nim mowa - to najcenniejszy dar, jaki można podarować potrzebującym.

2020 rok upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa, która w bezprecedensowy sposób zmieniła sposób funkcjonowania służby zdrowia. Niestety miała ona również wpływ na liczbę potencjalnych dawców, którzy zarejestrowali się w banku. Ich liczba zmniejszyła się o połowę w stosunku do 2019 roku. Chorych niestety nie ubywa.

Szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka wynosi 1:20 000, gdy chory ma rzadki genotyp może być to nawet 1:1 000 000. Co piąty pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego dawcy. Jedynym wyjściem z patowej sytuacji jest systematyczne powiększanie bazy dawców - nie od dziś przecież wiadomo, że w grupie tkwi siła. Tak też narodziła się akcja #MocniejsiRazem

Jak zostać dawca szpiku?

Oddolna inicjatywa pracowników wspierana przez TVN Discovery ma na celu zachęcenie jak największej ilości osób do zarejestrowania się w banku dawców szpiku. Akcją momentalnie zainteresowały się gwiazdy, a media społecznościowe zalały zdjęcia gwiazd z czerwonym znakiem namalowanym na ręce.

Działania wsparli: Gosia Ohme, Julia Kaminska, Gosia Heretyk i Bartek Jędrzejak. Każdy może dołączyć do tego grona. Wystarczy pięć prostych kroków, które mogą uratować życie.

5 PROSTYCH KROKÓW, ŻEBY URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE:

1. Test dostajesz do domu - sprawdzane jest czy możesz być dawcą.

2. Jeśli tak – wchodzisz do bazy danych. Kiedy Twój genetyczny bliźniak Cię znajdzie, możesz go uratować.

3. Przeprowadzane są badania, czy Twój stan zdrowia jest dobry, Twoje zdrowie to również zdrowie Twojego bliźniaka.

4. Szpik pobiera się poprzez oddanie krwi (kroplówką) albo pobierany jest materiał (poprzez punkcję) z Twojego biodra. TO NIE JEST DLA CIEBIE NIEBEZPIECZNE, TO NIE BOLI.

5. Twój genetyczny bliźniak dostaje NOWE ŻYCIE.

Celem akcji jest pokazanie, że choć wszyscy jesteśmy różni, to może się okazać, że jesteśmy bardzo podobni i właśnie to podobieństwo może uratować życie

Zobacz wideo: Kto może być dawcą osocza?

Zobacz też:

Gdyby nie dawcy szpiku, Adasia i Karola mogłoby już z nami nie być. "Obca osoba, która uratowała moje dziecko jest jak członek rodziny"

Tatiana Okupnik po 42 latach dowiedziała się o chorobie. "Kości zaczęły pękać na potęgę"

13-latka próbowała odtworzyć popularny trend z TikToka. Trafiła na stół operacyjny, a jej mama ostrzega innych rodziców

Autor: Adam Barabasz

Pozostałe wiadomości