Newsy

"Boję się. Nasza planeta to jedyny dom jaki mamy". Gwiazdy angażują się w pomoc dla Australii

Newsy

Aktualizacja:

Sytuacja w Australii staje się naprawdę dramatyczna. Pogoda skutecznie utrudnia walkę z falą pożarów. Z pomocą przychodzą światowe gwiazdy. Jedną z nich jest Pink, która przekazała pół miliona dolarów lokalnym strażakom.

Światowe gwiazdy próbują ratować Australię

Gwiazdy z całego świata włączają się w pomoc na rzecz zniszczonej pożarami Australii. Amerykańska wokalistka Pink przekazała 500 tys. dolarów australijskim strażakom:

Jestem całkowicie zdruzgotana, obserwując to, co dzieje się teraz w Australii. Przekazałam darowiznę w wysokości 500 tys. dolarów dla lokalnych straży pożarnych, które tak ciężko walczą tam z pożarami

Do wsparcia finansowego zobowiązała się rownież Nicole Kidman. Hugh Jackman natomiast opublikował na swoim Instagramie post z apelem o pomoc dla organizacji charytatywnych.

Więcej:

Solidarność z ofiarami wyrazili również m.in. Naomi Watts, Paris Hilton oraz Greta Thunberg.

Reakcja polskich gwiazd na pożary w Australii

Podobnie reagują polskie gwiazdy. W mediach społecznościowych można znaleźć apele m.in. Mai Ostaszewskiej, Romy Gąsiorowskiej czy Anji Rubik.

Australia to jedno z wielu niezwykłych miejsc na Ziemi, których jeszcze nie widziałam. I już nie zobaczę. Boję się. Nasza Planeta to jedyny dom jaki mamy.

- pisze na Instagramie Edyta Górniak.

Dla Joanny Krupy, Australia to jedno z najukochańszych miejsc na Ziemi. Świeżo upieczona mama nawołuje na swoim Instagramie do pomocy.

Maja Ostaszewska apeluje do polityków

Przywódcy państw i przedstawiciele wielkich koncernów, którzy ją ignorują i nie wprowadzają systemowych rozwiązań prowadzących do zatrzymania ocieplenia klimatu, są bezpośrednio odpowiedzialni za to co się dzieje. Wprowadzajmy zmiany w naszym codziennym życiu i apelujemy, naciskajmy na polityków

Wyświetl ten post na Instagramie.

Australia nie pamięta tak potwornych pożarów. Owszem, każdego roku dotykał ją „bushfire”, ale nigdy dotąd na taką skalę. Zginęły już 22 osoby i według szacunków australijskich ekologów 480 milionów zwierząt. W tym 8000 koali, którym grozi całkowite wyginięcie. Serce pęka kiedy patrzę na te obrazy. A co najgorsze przyczyną tak strasznych pożarów są działania człowieka. Okrucieństwo i bezmyślność. Tak właśnie wygląda katastrofa klimatyczna, która dotyczy nas wszystkich. Każdy kto ją neguje jest szaleńcem. Przywódcy państw i przedstawiciele wielkich koncernów, którzy ją ignorują i nie wprowadzają systemowych rozwiązań prowadzących do zatrzymania ocieplenia klimatu, są bezpośrednio odpowiedzialni za to co się dzieje. Wprowadzajmy zmiany w naszym codziennym życiu i apelujemy, naciskajmy na polityków. Na ostatnim zdjęciu adres mailowy do Premiera Mateusza Morawieckiego Kontakt@kprm.gov.pl Piszmy listy z żądaniem natychmiastowych działań, rozwiązań na rzecz ochrony klimatu. To skandal, że Polska jako jedyna w Europie nie podpisała na szczycie w Brukseli porozumienia dotyczącego neutralności klimatycznej do 2050 roku. Naukowcy od lat alarmują o tragicznych skutkach naszego sposobu życia. Według ich danych, w Polsce już niedługo będziemy się mierzyć z brakami wody. Spośród wszystkich krajów Unii, mamy jej najmniejsze zasoby. Płonęła Amazonia, topią się lodowce, Wenecja tonie...Niewyobrażalne, że politycy i wielkie koncerny nadal udają, że nie ma problemu. Biorę się do pisania i Was także do tego zachęcam. Dziękuję @karolinakp za upublicznianie i nagłaśnianie problemu, dziękuję @anja_rubik ? #zmianyklimatu #australia #pożar #ekologia #niemaplanetyb #młodzieżowystrajkklimatyczny #bushfire #bushfiresaustralia #ecology #thereisnoplanetb

Post udostępniony przez Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official)

Przypomnijmy, w szalejących od września pożarach zginęło łącznie 23 osoby, z czego 12 straciły życie w pożarach buszu i lasów w tym tygodniu. Szacuje się, że w pożarach spłonęło pół miliarda zwierząt.

Skuteczną walkę z ogniem utrudniają wichury, towarzyszące pożarom i temperatura przekraczająca 40 stopni Celsjusza. W niektórych wypadkach straż pożarna nie będzie mogła skutecznie ratować zagrożonych.

Autor: Bartosz Sobkowiak

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości