Przybywa chorych na krztusiec. Zmarło już dwoje małych dzieci  

Autor:
asty/kab/Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24
Jak zaszczepić się na NFZ?
Jak zaszczepić się na NFZ? Dzień Dobry TVN
wideo 2/20

Krztusiec staje się w Europie coraz większym problemem. Tylko w Grecji od początku roku chorobę wykryto u ponad 200 osób. W tej grupie są również dzieci. Dwójki maluchów lekarze nie zdołali uratować.

Przybywa chorych na krztusiec

Od pewnego czasu w kilku europejskich krajach przybywa chorych na krztusiec. Spory problem mają Czechy oraz Bułgaria. W tym ostatnim w maju z powodu krztuśca ogłoszono stan epidemii. Teraz do państw, w których rośnie liczba chorych na krztusiec dołączyła Grecja.

Tylko od początku roku odnotowano tam 230 przypadków zachorowań. Niemal wszyscy chorzy to dzieci i nastolatkowie. Dwoje chorych niemowląt zmarło, a minimum troje dzieci wymagało leczenia szpitalnego.

Zdaniem greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia Publicznego wzrost zachorowań może być związany z opóźnionym procesem uodpornienia części grup wiekowych i pandemią COVID-19.

Krztusiec - co to za choroba?

Krztusiec to choroba zakaźna. Wywołuje ją gram-ujemna pałeczka tlenowa Bordetella pertussis, która wytwarza toksynę krztuścową. Patogen przenosi się drogą kropelkową.

Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy. W początkowej fazie krztusiec bardzo przypomina przeziębienie. Chorzy mają katar, dokucza im ból gardła. Po tygodniu u zakażonych zaczyna się pojawiać dokuczliwy kaszel. Napady kaszlu mogą trwać kilka minut, ataki nasilają się w przede wszystkim w nocy.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny podaje, że w 2023 roku w Polsce na krztusiec zachorowało 927 osób, to niemal trzy razy więcej niż rok wcześniej (371).

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:asty/kab/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Jane Rubtsova-Getty Images

Pozostałe wiadomości