Newsy

Znamy zwycięzców Grand Press Photo 2021. Oto najlepsze zdjęcia, które na długo zostaną w naszej pamięci

Newsy

Materiały prasowe

13 maja ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021. 57 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne. Który kadr został okrzyknięty zdjęciem roku?

Miniony rok dla fotoreporterów był szczególnie trudny. Z jednej strony zamknięcie w domach – brak możliwości zarobku, kreatywnej pracy, a z drugiej – bycie świadkami ulicznych wydarzeń: Strajku Kobiet w Polsce, zamieszek podczas marszów czy otaczającej nas pandemii. Po raz kolejny zadecydowały ułamki sekund, by jak najlepiej oddać na obrazku, dziejącą się historie. Wystarczy, chociażby spojrzeć na fotografię Jakuba Kamińskiego, który zrobił zdjęcie koledze po fachu postrzelonemu z policyjnej broni gładkolufowej, czy kadr Jakuba Ositki, który w trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji uchwycił krzyczącą kobietę na policjantkę.

Fotoreporterzy nie tylko dokumentowali polską rzeczywistość, ale i zagraniczną. Maciej Stanik zmierzył się z problemem narkomanii w Afganistanie, a Kasia Sterek realizowała swój materiał m.in. na Salwadorze, w Irlandii, Egipcie i na Filipinach. To właśnie te prace były nominowane do konkursu Grand Press Photo 2021.

Grand Press Photo 2021 – największy konkurs fotografii prasowej w Polsce

W tegorocznej edycji z ponad 4,5 tys. zgłoszeń jury zakwalifikowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Łącznie w finale znalazły się 272 fotografie. Oto najlepsze z nich.

Grand Press Photo 2021. Laureatem Zdjęcia Roku został Adam Lach z Napo Images

Materiały prasowe. Zdjęcie Roku autorstwa Adam Lacha

Autor: Adam Lach, Napo Images

Warszawa, 28 listopada 2020 roku. "Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwają już ponad miesiąc i rozniosły się po całym kraju. Na zdjęciu mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi".

Grand Press Photo 2021 - zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

 • Wydarzenia

I miejsce - Adam Lach (Napo Images) – Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

II miejsce - Jarosław Respondek (Agencja Reporter) – Gdańsk, ogólnopolski protest samochodowy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

III miejsce - Przemysław Błaszkiewicz ("Magazyn Pielęgniarki i Położnej") – Odziany w kombinezon ochronny medyk przemieszcza się z wózkiem inwalidzkim między oddziałami szpitala tymczasowego na terenie poznańskich targów.

Najlepsze zdjęcia pojedyncze

 • Życie codzienne

I miejsce - Krzysztof Gołuch ("Przegląd Lokalny") – W czasie Knurowskich Dni Integracji uczniowie w reżimie sanitarnym obejrzeli film o życiu osób niepełnosprawnych:

Materiały prasowe. Zdjęcie autorstwa Krzysztofa Gołucha

II miejsce - Maks Skrzeczkowski ("Lajf. Magazyn lubelski") – Mama w rodzinie zastępczej opiekuje się chorym na ospę pięcioletnim Jasiem i trzyletnią Małgosią.

III miejsce - Paweł Jędrusik (Edytor.net / Tvs.pl) – Wolontariuszka grupy Korona Jaworzno pomaga jednej ze starszych osób w sprzątaniu mieszkania.

 • Ludzie

I miejsce - Jeremi Astaszow (Astashow Studio) – Z powodu lockdownu Agnieszka i Piotr zamiast w pięknej sali balowej przyjęcie weselne zorganizowali w starej katowickiej kamienicy:

Materiały prasowe. Zdjęcie autorstwa Jeremiego Astaszowa

II miejsce - Wojciech Jargiło (Polska Agencja Prasowa) – Kibice Motoru Lublin podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław.

III miejsce - Michał Niwicz (Polska-zbrojna.pl) – Żołnierze z Giżycka podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych z żołnierzami z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

 • Środowisko

I miejsce - Marcin Bielecki (Polska Agencja Prasowa) – Ścienne, 4 lutego 2021 roku. Trwa akcja wydobycia jeleni wypłoszonych przez zbieraczy poroża do jeziora Ińsko. Uratowano tylko 15 zwierząt:

Materiały prasowe. Zdjęcie autorstwa Marcina Bieleckiego

II miejsce - Jakub Orzechowski ("Gazeta Wyborcza Lublin") – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Psy czekające na adopcję.

III miejsce - Marcin Dobas ("National Geographic Polska") – Głuptaki potrafią nurkować do wody w poszukiwaniu ryb z wysokości 30 m, osiągając prędkość 100 km/h, gdy uderzają w taflę.

 • Portret

I miejsce - Paweł Łączny (freelancer) – Portret pielęgniarki Anny Gadzińskiej z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną ZOZ-u w Bolesławcu:

Materiały prasowe. Zdjęcie autorstwa Pawła Łącznego

II miejsce - Martyna Niećko ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto") – Pani Agnieszka została oblana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. Była przypadkową ofiarą. Do dziś walczy o powrót do zdrowia i normalności.

III miejsce - Mateusz Skwarczek (Wysokieobcasy.pl) – Artystka Monika Zielińska "Mamzeta" pozuje w odlewie wykonanym przed mastektomią.

Reportaże

 • Wydarzenia

I miejsce - Jakub Kamiński (East News) – Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: "Nasza cywilizacja. Nasze zasady". Tomasz Gutry fotoreporter "Tygodnika Solidarność" został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.

II miejsce - Ireneusz Dorożański (Agencja Forum) – Ewakuacja oraz opieka nad pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 prowadzona przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w domach pomocy społecznej.

 • Życie codzienne

I miejsce - Magdalena Woch (Muzyczny Kraków) – Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa i Bagatela w czasie lockdownu.

II miejsce - Maciej Stanik (NaTemat.pl) – Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Afganistanie rząd zaczął atakować jedną z najbardziej wrażliwych grup: narkomanów w stolicy. Zdaniem władz duże skupiska narkomanów na ulicach mogą wkrótce stać się ogniskami wirusa.

 • Ludzie

I miejsce - Maciek Nabrdalik (VII Photo) – W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczas liczbę kolarzy i biegaczy trenujących w domu. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.

II miejsce - Małgorzata Adamczyk (Pix.House) – W pokojach mocno wysłużonych budynków postawionych dla budowniczych Pałacu Kultury na warszawskim Bemowie mieszkają teraz także cudzoziemcy, dla których Osiedle Przyjaźń jest pierwszym domem w Polsce.

 • Środowisko

I miejsce - Nie przyznano

II miejsce - Michał Dyjuk (Agencja Forum) – Tomografia konia wykonana w Centrum Badań Biomedycznych SGGW.

Projekt dokumentalny

I miejsce - Kasia Strek , "Cena wyboru" – Konsekwencje stygmatyzacji i niebezpiecznych aborcji wpływają nie tylko na kobiety, ale także na ich mężów, społeczności, w których żyją, a w końcu na całe społeczeństwa. Materiał zrealizowany w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.

II miejsce - Michał Patroń , "Unoffensichtlich. Turyzm w okupowanej Polsce" (magazyn "Obscurny") – Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym wydawnictwa Karla Baedekera dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu i biznesmenów. Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji i cmentarze żydowskie związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

Young Poland

 • Pojedyncze

I miejsce - Jakub Ositek (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie) – W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczy do policjantki: "Zdejmij mundur, przeproś matkę". Policjantka nie reaguje.

Wyróżnienie - Dorota Grzegorczyk (Uniwersytet Jagielloński) – Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.

 • Reportaże

I miejsce - Jessica Ciupa (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Ayia Napa to turystyczny kurort położony po greckiej stronie Cypru. Pełno tu korupcji, a załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko problemy stałych mieszkańców i pracowników napływowych.

Wyróżnienie - Kinga Wnuk (Akademia Sztuki w Szczecinie) – 3 maja 2008 roku 17-letnia Sandra spadła z konia, co spowodowało przerwanie rdzenia kręgowego. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim. Jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, instruktorką rekreacji ruchowej, sędzią skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni.

Nagroda internautów

Nagrodę Internautów otrzymał: Mateusz Skwarczek, "Gazeta Wyborcza" za zdjęcie Jerzego Urbana. Wszystkie finałowe fotografie dostępne są na stronie grandpressphoto.pl .

Grand Press Photo 2021 - jury

Jury Grand Press Photo przewodniczył w tym roku Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, w tym World Press Photo 2020. W jury zasiadali też: Anna Bedyńska, fotografka dokumentalistka, dwukrotna zdobywczyni nagrody za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo, laureatka World Press Photo; Maksymilian Rigamonti, fotograf, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019, członek Press Club Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików; Maarten Schilt, właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo; Radu Sigheti (Reuters), fotoreporter, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera; Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zobacz wideo: Polacy nominowani do World Press Photo 2021

Zobacz także:

"Siła jest kobietą". Ratownica medyczna Ane Piżl: "Realnie udaje nam się zreanimować zaledwie 10 proc. osób"

Trud pracy pielęgniarki w Polsce. "To coś więcej, niż robienie zastrzyków i roznoszenie tabletek"

Więźniowie nie tylko czytają książki, ale też je przepisują. Na czy polega akcja "Rękopis z pudła"?

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: Grand Press Photo

Pozostałe wiadomości