Katarzyna Kobro upamiętniona w Google Doodle. Kim była?

Nowoczesna rzeźba
Google Doodle upamiętnił Katarzynę Kobro. Kim jest kobieta?
Źródło: nuchao/Getty Images
Google Doodle uczcił pamięć Katarzyny Kobro. Twórcy wyszukiwarki internetowej często na cześć ważnych osób i wydarzeń aranżują logo tak, aby nawiązywało do nich. Tym razem upamiętnia polską artystkę i rzeźbiarkę - Katarzynę Kobro. Kim była kobieta i z czego była znana?

Katarzyna Kobro - kim była?

Katarzyna Kobro była polską rzeźbiarką awangardową. Urodziła się w Moskwie w 1898 roku, a zmarła w 1951 roku w Łodzi. Miała pochodzenie niemiecko-rosyjskie, jednak uznawała się za Polkę. Uznaje się, że zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie, odchodząc od pojmowania jej jako bryły. Odrzucała indywidualizm, subiektywizm i ekspresjonizm sztuki, a w jego miejsce wstawiała obiektywizm. 

Kultura i sztuka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Uznana została jako czołowy innowator środkowoeuropejskiej sztuki abstrakcyjnej początku XX wieku. W Polsce tworzyła najsłynniejsze prace, jest nimi cykl rzeźb z lat 1925-1933 pt. "Kompozycja przestrzenna" oraz napisała książkę filozoficzną pt. "Kompozycja przestrzeni. Obliczenia rytmu czasoprzestrzennego". W 1936 napisała także swój "Manifest wymiarowy", w którym wzywała do integracji osiągnięć naukowych ze sztuką. 

Google Doodle uczcił pamięć Katarzyny Kobro

Z okazji 124. rocznicy urodzin artystki Google oddał cześć jej pamięci. W wyszukiwarce zmienione zostało logo, które ma odwzorowywać twórczość polskiej rzeźbiarki. Wiele z jej dzieł dostępnych jest obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Dzieła te zostały odrestaurowane i można oglądać kolekcję z lat 1940-1970. 

Więcej o jej życiu można dowiedzieć się z filmu Powidoki, w którym ukazano życie prywatne Katarzyny Kobro, ale również Władysława Strzemińskiego.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: nuchao/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości