Google Doodle uczciło pamięć Krzysztof Komedy

Fortepian w sali koncertowej
Google Doodle - Krzysztof Komeda
Źródło: keni1/Getty Images
27 kwietnia obchodzona jest 91. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy. W związku z tym Google Doodle postanowiło uczcić pamięć wybitnego muzyka, przygotowując specjalną grafikę. Kim był Krzysztof Komeda i jaką muzykę komponował? 

Krzysztof Komeda w Google Doodle

Google Doodle upamiętniło 91. rocznicę urodzin polskiego kompozytora Jazzowego - Krzysztofa Komedy. Zasięg tego Doodla dotyczy jedynie Polski. Na specjalnie przygotowanej grafice widać podobiznę artysty oraz wkomponowane w litery instrumenty muzyczne - przede wszystkim klawiatury pianina.

Hobby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

- Charakterystyczna estetyka Komedy i przełomowy styl komponowania jazzowego jest celebrowany do dziś, a jego pamięć jest upamiętniana corocznym Komeda Jazz Festival w Polsce - podaje Google.

Komeda Jazz Festiwal odbywa się od 1996 roku. Ostatni miał miejsce 8-15 października 2021 roku w Słupsku.

Krzysztof Komeda - kim był

Krzysztof Komeda, a właściwie Krzysztof Trzciński, urodził się 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Zmarł 23 kwietnia 1969 roku w Warszawie. Był polskim kompozytorem i pianistą jazzowym. Z wykształcenia był lekarzem laryngologiem. Tworzył muzykę filmową (do 65 filmów), a jego standardy jazzowe znane były na całym świecie. Uznawano go za pioniera jazzu nowoczesnego w Polsce. Jednym z jego najsłynniejszych motywów muzycznych z filmów jest "Kołysanka" z filmy "Dziecko Rosemary" w reżyserii Romana Polańskiego.

Jego przygoda muzyczna zaczęła się w wieku 4 lat, a w wieku 8 został przyjęty do konserwatorium w Poznaniu. Wojna pokrzyżowała plany jego edukacji muzycznej, mimo to pobierał naukę gry na fortepianie, prawdopodobnie prywatnie. Za namową matki podjął studia medyczne na Akademii Medycznej w Poznaniu. Wybrał specjalizację laryngologię - pragnął bowiem dokształcać się w dziedzinie foniatrii.

Do jazzu namówił go jego znajomy ze szkoły - Witold Kujawski. Wspólnie wyjeżdżali do Krakowa na wyjazdy muzyczne, gdzie w mieszkaniu Kujawskiego grali zakazany w tym czasie jazz. W tym okresie przyjął pseudonim Komeda na potrzeby występów scenicznych. W latach 50. za granie tego gatunku muzyki został usunięty ze Związku Młodzieży Polskiej. Swoje pierwsze jam session miał w wieku 19 lat. Debiutował w 1956 roku na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie. W latach 60. był już znany niemal w całej Europie i na świecie jako kompozytor muzyki jazzowej. Od 1968 roku mieszkał w Los Angeles, gdzie wspólnie z reżyserem Romanem Polańskim pracował nad muzyką do filmów. Zmarł w wieku 38 lat po urazie głowy.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: keni1/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości