Newsy

Google Doodle uczciło pamięć Krzysztof Komedy

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Google
Fortepian w sali koncertowej
keni1/Getty ImagesGoogle Doodle - Krzysztof Komeda

27 kwietnia obchodzona jest 91. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy. W związku z tym Google Doodle postanowiło uczcić pamięć wybitnego muzyka, przygotowując specjalną grafikę. Kim był Krzysztof Komeda i jaką muzykę komponował? 

Krzysztof Komeda w Google Doodle

Google Doodle upamiętniło 91. rocznicę urodzin polskiego kompozytora Jazzowego - Krzysztofa Komedy. Zasięg tego Doodla dotyczy jedynie Polski. Na specjalnie przygotowanej grafice widać podobiznę artysty oraz wkomponowane w litery instrumenty muzyczne - przede wszystkim klawiatury pianina.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Charakterystyczna estetyka Komedy i przełomowy styl komponowania jazzowego jest celebrowany do dziś, a jego pamięć jest upamiętniana corocznym Komeda Jazz Festival w Polsce - podaje Google.

Komeda Jazz Festiwal odbywa się od 1996 roku. Ostatni miał miejsce 8-15 października 2021 roku w Słupsku.

Krzysztof Komeda - kim był

Krzysztof Komeda, a właściwie Krzysztof Trzciński, urodził się 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Zmarł 23 kwietnia 1969 roku w Warszawie. Był polskim kompozytorem i pianistą jazzowym. Z wykształcenia był lekarzem laryngologiem. Tworzył muzykę filmową (do 65 filmów), a jego standardy jazzowe znane były na całym świecie. Uznawano go za pioniera jazzu nowoczesnego w Polsce. Jednym z jego najsłynniejszych motywów muzycznych z filmów jest "Kołysanka" z filmy "Dziecko Rosemary" w reżyserii Romana Polańskiego.

Jego przygoda muzyczna zaczęła się w wieku 4 lat, a w wieku 8 został przyjęty do konserwatorium w Poznaniu. Wojna pokrzyżowała plany jego edukacji muzycznej, mimo to pobierał naukę gry na fortepianie, prawdopodobnie prywatnie. Za namową matki podjął studia medyczne na Akademii Medycznej w Poznaniu. Wybrał specjalizację laryngologię - pragnął bowiem dokształcać się w dziedzinie foniatrii.

Do jazzu namówił go jego znajomy ze szkoły - Witold Kujawski. Wspólnie wyjeżdżali do Krakowa na wyjazdy muzyczne, gdzie w mieszkaniu Kujawskiego grali zakazany w tym czasie jazz. W tym okresie przyjął pseudonim Komeda na potrzeby występów scenicznych. W latach 50. za granie tego gatunku muzyki został usunięty ze Związku Młodzieży Polskiej. Swoje pierwsze jam session miał w wieku 19 lat. Debiutował w 1956 roku na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie. W latach 60. był już znany niemal w całej Europie i na świecie jako kompozytor muzyki jazzowej. Od 1968 roku mieszkał w Los Angeles, gdzie wspólnie z reżyserem Romanem Polańskim pracował nad muzyką do filmów. Zmarł w wieku 38 lat po urazie głowy.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: keni1/Getty Images

Pozostałe wiadomości