Newsy

Gdzie jest burza? IMGW ostrzega przed gradem w 12 województwach

Newsy

Gundula Vogel/Pixabay

Mocno zagrzmi, popada i powieje. IMGW ostrzega przed burzami z gradem aż w 12 województwach. Synoptycy zaznaczają, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Gdzie jest burza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek rano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 12 województw. Są to lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

W tych regionach synoptycy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Porywy wiatru mogą sięgać 90 km/h. Miejscami może także padać grad.

Ostrzeżenia obowiązują przez cały dzień. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna, dlatego należy śledzić komunikaty pogodowe.

IMGW ostrzega przed burzami

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

W Sułkowie (woj. małopolskie) ojciec i syn byli w niedzielę 19 lipca na wycieczce rowerowej, gdy rozpętała się burza. Schronili się pod drzewem i tam raził ich piorun. Obaj trafili do szpitala, stan mężczyzny jest ciężki, chłopiec doznał poparzeń drugiego stopnia. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Rekord upałów na biegunie zimna. Jakie są przyczyny nietypowej pogody?

Czy zmiany klimatu będą powodować pandemie? "Mogą wrócić choroby, które uznaliśmy za pokonane"

Polsce grozi pustynnienie - alarmują naukowcy. Jak oszczędzać wodę w domu?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Pozostałe wiadomości