Newsy

Uwaga na burze z gradem. IMGW wskazał, gdzie będzie niebezpiecznie

Newsy

Moment RFXuanyu Han/Getty Images

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia o burzach z gradem dla całej Polski. Najgorzej będzie w powiecie kłodzkim, najspokojniej w Małopolsce. Co oznacza alert RCB?

Ostrzeżenia obejmują całą Polskę. IMGW w czwartek wieczorem wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla czterech województw.

Gdzie jest burza?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla województw śląskiego, małopolskiego, opolskiego i świętokrzyskiego . W najbliższych godzinach prognozowane są tam burze z opadami deszczu, silnym wiatrem i gradem.

W czterech województwach południowej części kraju przewidywane są burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu. W niektórych miejscach można spaść nawet do 60 mm wody. IMGW ostrzega, że porywy wiatru mogą dochodzić do 110km/h, a miejscami nawet do 130 km/h. Synoptycy przewidują też, że burzom będą towarzyszyć opady gradu o średnicy dochodzącej nawet do 6 cm.

Ostrzeżenia przed burzami - alert RCB

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne. Alert trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

W czwartek został wydany alert RCB dla woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Przed zagrożeniami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega również w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze czy Facebooku. "Dziś i w nocy we wschodniej połowie Polski burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad" - ostrzega RCB.

Centrum przypomina także, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. RCB zaznacza, że w trakcie burz i ulewnych deszczów możliwe są podtopienia oraz przerwy w dostawie prądu .

Przeczytaj:

Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?

Zobacz wideo: Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie burzy?

Zobacz też:

Emocje wzięły górę. Po meczu Polska-Szwecja kibic wyrzucił telewizor przez okno

Britney Spears chce mieć kolejne dziecko i walczy o wolność w sądzie. "Czuję się zastraszana"

Marina Łuczenko-Szczęsna wystąpiła z tatą. "To pierwsza piosenka, której się nauczyłam"

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości