Newsy

Kolejny przypadek Omikrona w Polsce - chora 7-latka miała objawy grypowe

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP
Pobieranie wymazu na COVID-19

W Gdańsku wykryto kolejny przypadek wariantu Omikron. Chora jest 7-letnia dziewczynka. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, test został wykonany, ponieważ miała ona objawy infekcji paragrypowej.

Gdańsk - wykryto wariant koronawirusa Omikron

- Kolejny przypadek koronawirusa w wersji Omicron został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Dziewczynka miała wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej - czytamy na Twitterze resortu zdrowia. Wcześniej jej mama również przeszła zakażenie.

Zobacz wideo: Omikron - co o nim wiemy?

Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy? Co badacze wiedzą o nowym wariancie koronawirusa? Źródło: Dzień Dobry TVN

- Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test - podało MZ. W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu Omikron; zakażona to 3-letnia dziewczynka z Warszawy. Pierwszy przypadek Omikronu w Polsce odnotowano w Katowicach, 16 grudnia. Osobą zakażoną była obywatelka Lesotho, która przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ. 

koronawirus

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Omikron - nowy wariant koronawirusa

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek informował, że dotąd ten wariant wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa Omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.

Z powodu zwiększonej liczby zakażeń oraz obaw wywołanych nowym wariantem koronawirusa kolejne państwa wymagają testu PCR przy wjeździe na swoje terytorium. Takie dodatkowe restrykcje czekają Polaków udających się do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii, Grecji i na Cypr.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paul Biris/Getty Images

Pozostałe wiadomości