Newsy

Zbliża się gala rozdania najważniejszych polskich nagród muzycznych. "W tym roku Fryderyk jest kobietą"

Newsy

Już 5 sierpnia poznamy laureatów najważniejszych polskich nagród muzycznych, Fryderyków, w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Uroczyste wręczenie statuetek oraz koncert z udziałem nominowanych artystów w tym roku odbędzie się z udziałem publiczności. O szczegółach gali w Dzień Dobry Wakacje opowiedziały wokalistki Lanberry oraz Mery Spolsky.

Gala Fryderyk Festiwal 2021

Plany związane z zeszłoroczną galą Fryderyków zostały przerwane przez pandemię koronawirusa. W tym roku jednak podjęto decyzję o przywróceniu rozdania najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Odbędzie się to już 5 sierpnia w nowoczesnej Netto Arenie w Szczecinie, w której jest widownia aż na 5 055 miejsc.

- Przede wszystkim będzie dużo występów kobiecych. W tym roku Fryderyk jest kobietą . (...) Będzie Natalia Nykiel, Natalia Szroeder, ja też będę mogła wystąpić z piosenką pochodzącą z albumu nominowanego w kategorii "Album roku pop" i to jeszcze ze stowarzyszeniem Chóru Akademii Morskiej, więc dla mnie to będzie ogromne przeżycie i nie mogę się już tego doczekać - opowiadała w Dzień Dobry Wakacje Lanberry.

Nominacje w kategorii "Teledysk roku" otrzymali: Krzysztof Zalewski ("Annuszka"), Margaret i Otsochodzi ("Reksiu"), Natalia Nykiel ("Volcano"), Sanah ("Szampan") oraz Viki Gabor ("Getaway"). Na gali Fryderyków poznamy także "Najlepszy fonograficzny debiut roku". O nagrodę w tej kategorii walczą Mata, Miły ATZ, Ptakova, Sobel i Zdechła Osa. Za "Utwór roku" szansę na statuetkę mają Grzegorz Hyży ("Król nocy"), Rosalie ("Nie mów"), Sanah ("Szampan") i Taco Hemingway ("Polskie tango") oraz Lanberry ("Plan awaryjny").

- Apeluję o to, by nie traktować muzyki jako sportu. Każdy z nas ma swoje grono odbiorców, chcemy to grono poszerzać . (...) Bardzo wielki nacisk kładę na to, żeby się po prostu rozwijać, żeby nie spoczywać na laurach, żeby poszukiwać nowych inspiracji, nowych brzmień, nowych rozwiązań produkcyjnych. To jest dla mnie bardzo ważne - dodała Lanberry.

Podczas uroczystej Gali Fryderyk Festiwal 2021 poznamy laureatów w dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych. Wydarzenie poprowadzą: Marcin Prokop, Gabi Drzewiecka, Mery Spolsky i Robert Karpowicz, dziennikarz Radia Zet, a będzie ono transmitowane na antenie głównego kanału TVN. Gala zostanie rozdzielona na dwie części. Pierwsza potrwa od 19:30 do 19:40, a druga od 21:00 do 23:45.

Artyści wracają do pracy po pandemii

Zarówno Lanberry, jak i Mery Spolsky ponownie koncertują, chociaż - jak przyznają - wszystko wraca do normy bardzo powoli. Obie wokalistki bardzo się jednak cieszą, że mogą już spotykać się z fanami, robić z nimi zdjęcia, rozdawać autografy i mieć z ludźmi bezpośredni kontakt. Uważają, że nic nie jest w stanie tego zastąpić.

- Wreszcie można zobaczyć reakcje ludzi, nie tylko komentarze, jak się grało koncerty online. Ale tak, fatycznie lipiec i sierpień to jest taki moment, kiedy bardzo korzystamy z tego, że się koncerty otwierają. Oczywiście cały czas z uwzględnieniem obostrzeń, ale bardzo się z tego cieszę. Gramy, mamy trasę. Mam nadzieję, że to się będzie tylko w tym dobrym kierunku rozwijało - powiedziała w Dzień Dobry Wakacje Mery Spolsky.

Lanberry na scenie Dzień Dobry Wakacje z piosenką "Od zaraz":

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości