Newsy

Wykryto nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Jak bardzo jest niebezpieczny?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Grafissimo/Getty ImagesNowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2

We Francji pojawił się kolejny wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Jak informuje gazeta "Le Telegramme" nowa odmiana wirusa została wykryta w jednej ze szkół w regionie administracyjnym Bretania na północnym-zachodzie kraju. Jak groźny jest nowy wariant?

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2

O zakażeniu 24 osób nowym wariantem SARS-CoV-2, znanym pod nazwą B.1.X lub B.1.640, powiadomiła francuska gazeta "Le Telegramme". W ubiegłym miesiącu, gdy w jednej ze szkół rozpoznano infekcję nowym szczepem, władze zmuszone były do zamknięcia połowy klas - informowano. Francuska Regionalna Agencja Zdrowia przekazała, że od 26 października nie zanotowano żadnego przypadku nowego wariantu SARS-CoV-2, niemniej instytucja zaznacza, że wciąż sytuację monitoruje. Niedużą liczbę infekcji nowym szczepem zarejestrowano też w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Włoszech, jednak zakażenia Deltą wciąż pozostają dominujące - podała gazeta izraelska gazeta "The Jerusalem Post".

Zobacz wideo: COVID-19 w szkole - dziecko w domu

Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Dzień Dobry TVN

Jak niebezpieczny jest nowy wariant?

- Ten wariant pokazuje, że jeżeli pozostawisz jakąś część światowej populacji bez dostępu do szczepionek (przeciw COVID-19), to wirus będzie się dalej powielał i tworzył nowe warianty - komentował prof. Cyrille Cohen z Uniwersytetu Bar Ilan w Tel Awiwie. - Nie chcę straszyć ludzi. Na razie mamy tylko trochę przypadków B.1.640, na których może się skończyć i być może za kilka miesięcy wszyscy o tym wariancie zapomnimy - skonkludował profesor.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grafissimo/Getty Images

Pozostałe wiadomości