Newsy

Naukowcy z PAN wymyślili rozwiązanie na uciekające z domu ciepło. Jak ma działać skonstruowana przez nich folia?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN Meteo
Okno

Przed nami zima, a pierwsze przymrozki już się pojawiły. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można docieplić swoje mieszkanie. Polscy naukowcy z PAN wpadli na pomysł, który może być rewolucyjny. W jaki sposób miałby działać ich projekt?

Naukowcy z PAN wymyślili rewolucyjne rozwiązanie termomodernizacyjne

Jak przekonują polscy naukowcy, ich projekt powłoki termoizolacyjnej jest nie tylko prosty, ale również niedrogi w produkcji i skuteczniejszy niż aktualnie stosowane metody. Opracowane przez nich powłoki mają zatrzymywać promieniowanie podczerwone. W efekcie zmniejszy się skala ucieczki ciepła zimą przez okna. Jak szacują twórcy rozwiązania, oszczędności mogą wynosić nawet kilkanaście procent.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Projekt został opracowany przez polskich naukowców, fizyków z Państwowej Akademii Nauk (PAN).

- Najsłabszym ogniwem w izolacji cieplnej budynków są często okna. Ucieka przez nie nawet 10-50 procent energii z ogrzewania mieszkań - mówił dr hab. Bartłomiej Witkowski, profesor Instytutu Fizyki PAN.

Termoizolacyjna powłoka zabezpieczająca przed ucieczką ciepła przez okna

Polski zespół profesora Witkowskiego opracował powłoki, które składają się z nanowarstw domieszkowanego tlenku cynku. Nanoszone mogłyby one być na szybę, dzięki czemu nie przepuszczałyby promieniowania podczerwonego. Co więcej, możliwe byłoby również wytworzenie przezroczystej folii z takim filtrem, która mogłaby być naklejana już na zamontowane szyby w oknach.

- Przez szybę z naszą powłoką uciekać będzie do czterech razy mniej ciepła niż przez taką samą szybę bez powłoki - ocenia Bartłomiej Witkowski. I dodaje, że szyba z filtrem nie zmienia koloru - jest dalej przezroczysta dla ludzkiego oka.

Filtry podczerwieni w oknach

Filtry podczerwienie, które poprawiają właściwości termoizolacyjne okien stosowane są już w niektórych samochodach. Obecnie jest to rozwiązanie drogie, nieopłacalne przy produkcji okien, ocenił profesor Witowski. Na rynku dostępne są też już folie termoizolacyjne do okien domowych, jednak są one nietrwałe i nie ma możliwości założenia ich na gotowe okna. Muszą być one nakładane wcześniej - w kontrolowanych warunkach. Dodatkowo ich właściwości zanikają w ciągu kilku lat użytkowania.

Rozwiązanie polskich naukowców umożliwiłby samodzielne nakładanie takich folii i miałoby wydłużyć okres działania właściwości termoizolacyjnych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: StockSnap / 27551 images/Pixabay

Pozostałe wiadomości