Newsy

Film o Tomku Komendzie z prestiżową nagrodą za zdjęcia. "Została przyznana przez najbardziej surowych krytyków"

Newsy

Aktualizacja:

Oparty na faktach film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" poruszył serca Polaków. Sama treść to jedno, ale forma jej opowiedzenia jest równie ważna, o czym doskonale wie Bartłomiej Kaczmarek. Jeśli jeszcze nie kojarzycie tego nazwiska, zapiszcie je sobie już teraz. To on jest autorem zdjęć do "25 lat niewinności" i właśnie został za to doceniony.

Bartłomiej Kaczmarek - operator nagrodzony za "25 lat niewinności"

Bartłomiej Kaczmarek to operator filmowy, który 27 marca 2021 roku otrzymał Nagrodę PSC (Polish Society of Cinematographers ), czyli Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych w kategorii "Pełnometrażowy film fabularny". Przyznano mu ją za zdjęcia do produkcji "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Nagrodę wręczył mu wybitny operator Jacek Petrycki. Dodajmy, że to najważniejsza nagroda przyznawana w środowisku operatorskim w Polsce.

- To bardzo ważna nagroda dla mnie, jak i dla każdego operatora, ponieważ jest ona przyznawana przez kolegów po fachu, czyli najbardziej surowych krytyków. To wielkie wyróżnienie - wskazuje Bartłomiej Kaczmarek.

Jak zaznacza, praca nad "25 latami niewinności" nie należała do najłatwiejszych. - Film był bardzo dużym wyzwaniem operatorskim - podkreśla, choć po chwili zastanowienia dodaje: - Nie tylko operatorskim. Realizowaliśmy film o prawdziwej historii, o żywej osobie. Wymagał innego podejścia niż w przypadku innego fabularnego projektu. Towarzyszyła temu pewna odpowiedzialność - mówi.

O ile możemy wyobrazić sobie, jak do filmu przygotowuje się aktor, o tyle mało wiemy o kulisach pracy operatora. - Myślę, że to podobny proces. Przede wszystkim research, sprawdzanie całego know-how na temat historii, omawiania tych wszystkich rzeczy z reżyserem, scenografem, zbieranie "plastycznego" materiału - wyjaśnia Bartłomiej Kaczmarek.

Informacją o wygranej już podzielili się twórcy filmu:

Film"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to nie pierwsza współpraca zdolnego operatora z reżyserem Janem Holoubkiem. Mamy nadzieję, że również nie ostatnia.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - o czym jest film?

Produkcja w reżyserii Jana Holoubka i na podstawie scenariusza Andrzeja Gołdy opisuje sprawę Tomasza Komendy (w tej roli Piotr Trojan), niesłusznie skazanego za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Mężczyznę skazano na karę 25 lat pozbawienia wolności. Po upływie 18 lat, ponownie zajęto się sprawą zatrzymanego. Komenda na wolność wyszedł w 2018 roku.

Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" można oglądać w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Julia Kamińska o metamorfozie w "BrzydUli" i życiu poza serialem. "Jestem naprawdę dumna"

"Francesco"- niezwykły dokument o papieżu Franciszku. Reżyser: "Każdego dnia pokazuje nam, jak budować lepsze jutro"

Anita Werner obchodzi urodziny. Swoją karierę zaczynała u boku Bogusława Lindy. Jak wtedy wyglądała?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości