Newsy

Chcesz, żeby dziecko wyjechało na ferie? Zrób z niego sportowca

Newsy

Imgorthand/Getty Images

Z powodu pandemii koronawirusa Rada Ministrów zarządziła jeden termin ferii dla wszystkich dzieci w Polsce, nie wprowadzając jednak zakazu organizacji zimowisk dla sportowców. Stąd przygotowania do wyjazdów trwają w najlepsze. Sprawie przyjrzał się "Dziennik Gazeta Prawna".

Ferie zimowe 2021

Gazeta wskazuje, że mimo że nie wolno prowadzić usług hotelarskich (poza wyjazdami służbowymi), rozporządzenie rządowe w sprawie ferii zimowych zezwala na organizację wyjazdów sportowych na czas zawodów bądź zgrupowań.

- W efekcie bez specjalnych skrupułów na wyjazdy feryjne szykują się kluby i szkółki sportowe, zapowiadając np. lokalne zawody lub treningi przygotowujące do rywalizacji. Rodzice, jeśli chcą zapewnić dzieciom wyjazd, na wszelki wypadek robią z nich sportowców - czytamy.

Gazeta podaje także przykłady klubów sportowych, które podjęły się organizacji takich wyjazdów.

- Trzeba dziecko zapisać do naszego klubu. Stosowną zgodę od kuratorium na organizację wypoczynku już otrzymaliśmy. Zakwaterowanie będzie w pensjonacie – wyjawił gazecie współorganizator uczniowskiego klubu sportowego z Sochaczewa. Podobnie wypowiedział się przedstawiciel klubu ze Skawiny pod Krakowem:

- Wystąpiłem o zgodę na takie zgrupowanie przed miesiącem i właśnie ją otrzymałem. Obawiam się tylko, że mogą nam nagle zamknąć stoki, ale w razie czego mamy jeszcze lodowisko i spacery pod reglami. (...) Zainteresowanie jest bardzo duże.

Ferie zimowe a COVID. Eksperci ostrzegają

Rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz poradził organizatorom, by nie obchodzili prawa.

- Kiedy dojdzie do wyjazdu na to "zgrupowanie sportowe", może nastąpić "sprawdzam". I okaże się, że z wyjazdu zostanie strata finansowa i mandat

– podkreślił.

Również prawnicy ostrzegają organizatorów takich wyjazdów. Ich zdaniem do ferii sytuacja może się zmienić i wyjazdy na obozy sportowe także zostaną formalnie zablokowane.

– Rząd może nas zaskoczyć, jak to zrobił przed świętem zmarłych, kiedy z dnia na dzień zamknął cmentarze – powiedział dziennikowi ekspert ds. prawa oświatowego, Robert Kamionowski.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do walki z COVID-19 ostrzega, że ujednolicenie terminu ferii implikuje tłok.

- Jeśli istnieje możliwość organizowania obozów w czasie ferii pod pretekstem przygotowywania się do zawodów sportowych, to mamy gotowy przepis na obejście zakazu. Może dojść do wielkiej katastrofy, bo będziemy mieli do czynienia z kumulacją wielu osób w jednym miejscu – powiedział "DGP".

Uwaga! TVN: Wyjazdy "służbowe" w góry. Jak wygląda tegoroczny sezon na Podhalu?

>>> Zobacz także:

Minister edukacji: "Rozważamy pięć wariantów nauki w szkołach po 17 stycznia"

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. "Uzyskanie odporności populacji to największe wyzwanie dla Polski w 2021 roku"

Święta bez przytulania? "Okropne, ale to brutalna rzeczywistość"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

Pozostałe wiadomości