Fałszywa strona szpitala wojskowego w Lublinie. Do czego dąży rosyjska kampania dezinformacyjna?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, zidentyfikowano fałszywą stronę internetową. Podszywa się ona pod 1. Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie i jest elementem rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej.

Fałszywa strona szpitala wojskowego w Lublinie

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego zidentyfikował fałszywą stronę, która jest łudząco podobna do oryginalnej strony 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Powstała ona i została wykorzystana do operacji dezinformacyjnej przeciwko Polsce przez rosyjskie służby. Jak podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, operacja ma na celu prezentowanie naszego kraju jako, między innymi, zaangażowanego w wojnę w Ukrainie. 

- Na fałszywej stronie zamieszczono artykuł, który zawiera treści dezinformujące. Przekaz sugeruje, że do polskiego szpitala przywieziono zwłoki bojowników z białoruskiego Pułku im. K. Kalinowskiego, którzy wsparli Ukrainę i zginęli - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Rosyjska dezinformacja. "Nie daj się oszukać"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega - "nie daj się oszukać". Na stronie internetowej znajdują się fałszywie informacje, według których do 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie przywieziono 12 zwłok poległych żołnierzy Pułku Kalinowskiego.

- Ma to sugerować, że państwo polskie legitymizuje działania wyżej wymienionego oddziału - podał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Jak ocenił, ta operacja dezinformacyjna ma prezentować Polskę nie tylko jako kraj zaangażowany w wojnę, ale również wciągający NATO w konflikt z Rosją. Kontynuowana jest w ten sposób kampania dezinformacyjna, według której "polscy najemnicy" mają walczyć na froncie. Działania takie mają na celu destabilizację polskiej przestrzeni informacyjnej oraz tworzenie jej fałszywego obrazu, jako kraju, które destabilizuje i zagraża Europie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: RCB/Rynek Zdrowia

Źródło zdjęcia głównego: Codrut Tomescu / 500px/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości