Newsy

Wiele rzek przekroczyło stany alarmowe, Wisłą idzie fala powodziowa. W Tatrach część szlaków pod wodą

Newsy

Aktualizacja:
Dzieci biegnące przez kałużę

Wrzesień rozpoczęliśmy niezwykle deszczowo. Niemal w całej Polsce pada, a ilość wody znacząco przekracza dzienne normy. Specjaliści szacują, że w południowej Polsce jest tyle opadów, ile powinno spaść w miesiąc! W związku z nawałnicami poziom wód jest alarmująco wysoki, a przez Wisłę przechodzi fala wezbraniowa.

W wielu miejscach na wodowskazach przekroczony został stan ostrzegawczy. Rośnie też liczba miejsc, w których przekroczony został stan alarmowy.

Fala wezbraniowa na Wiśle i interwencje straży pożarnej

W ostatnich dniach straż pożarna interweniowała prawie 2 tysiące razy w związku z powodziami, i to tylko na terenie południowej Polski. Zalania i podtopienia to główne problemy, z którymi zmagają się cały czas strażacy. W samym woj. małopolskim interweniowano 476 razy. Szczególnie zmartwieni są mieszkańcy Krakowa, którzy w tym roku doświadczyli już podtopień.

Co gorsza, wszystko wskazuje, że po Wiśle przetacza się fala wezbraniowa - Bulwary Wiślane zostały już zalane, a w samym Krakowie i Bielsko-Białej powołano pogotowie przeciwpowodziowe. W Małopolsce i na Górnym Śląsku, aż po województwa centralne ogłoszono ostrzeżenia hydrologiczne. Jak prognozują meteorolodzy opady powinny zacząć słabnąć już dzisiejszego popołudnia.

Zalane szlaki turystyczne do Morskiego Oka w Tatrach

Jak ostrzega leśniczy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, wiele z turystycznych szlaków znajduje się w tej chwili pod wodą. Ze względu na wysokie opady deszczu nie da się przejść ścieżką wokół Morskiego Oka, również Wąwóz Krakowski oraz Dolina Kościeliska zostały zablokowane przez wzbierające górskie potoki.

Także trasy w rejonie Hali Gąsienicowej, Czarnego i Zielonego Stawu pozostają wyłączone z użytku. Leśnicy przestrzegają przed wychodzeniem na szlak - lepiej zostać w domu. Ścieżki są niejednokrotnie zalane przez pobliskie strumienie i potoki, ziemia jest miękka i błotnista, w takich warunkach łatwo o wypadek.

Zobacz wideo: Fala wezbraniowa zmierza na Kujawy. Kontrolowane zrzuty wody na tamie we Włocławku

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Teofila Siewko

Pozostałe wiadomości