Newsy

Lucyfer zaatakował południe Europy. Czy dotrze także do Polski?

Newsy

Przez południową Europę przetacza się fala upałów. Temperatura przekroczyła tam 40 st. C. Tamtejsze media podają, że za taką pogodą odpowiedzialny jest "Lucyfer". Czym jest i czy może dotrzeć też do Polski? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomaszem Wasilewski, prezenterem pogody TVN Meteo.

Rekordowe upały w Europie

Kilka dni temu termometry na Sycylii pokazały 48,8 st. C. Zdaniem badaczy to absolutny rekord. Równie wysokie temperatury odnotowuje się w całej południowej Europie. Za tę falę upałów odpowiada "Lucyfer". - To kolejna, bardzo silna, fala upałów. Nigdy wcześniej w Europie nie było tak gorąco - mówił w Dzień Dobry TVN Tomasz Wasilewski z TVN Meteo.

Warto dodać, że takie fale upałów będą się nasilać. - Między wyżem na wschodzie i niżem na zachodzie tworzy się autostrada, którą napływa gorące powietrza z południa na północ. To powietrze z Afryki najbardziej wdziera się do krajów południowej Europy. Tak tworzą się upały - tłumaczył Tomasz Wasilewski.

Zmiany klimatu sprawiły, że Arktyka się ociepla. Tym samym zimne powietrze przestaje zachowywać się, tak jak dawniej i zaczyna falować. - W konsekwencji chłodne powietrze idzie na południe, a gorące na północ. Ponieważ doprowadziliśmy do zmian klimatu to, co jakiś czas mamy do czynienia z sytuacją, gdy w styczniu w Madrycie spada 60 centymetrów śniegu, a pół roku później termometry pokazują prawie 49 st. C - mówił Tomasz Wasilewski.

Dlaczego tak wysokie temperatury są niebezpieczne?

Trzeba mieć na uwadze, że tak wysokie temperatury pociągają za sobą ogromne zagrożenie. Osoby starsze czy chore nie mogą normalnie funkcjonować. - Taka pogoda kosztuje nas pożary i utratę pięknej przyrody. Ona generuje też olbrzymie koszty, bo trzeba wyprodukować bardzo dużo prądu, aby np. klimatyzacja mogła działać - mówił Tomasz Wasilewski.

Czy upały dotrą też do Polski? Jakiej końcówki wakacji możemy się spodziewać? - Od wtorku, 17 sierpnia, możemy się spodziewać chłodnego powiewu. W nocy temperatura spadnie do 10-11 st. C. Tym samym rano i wieczorem poczujemy powiew jesieni - dodał nasz gość.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości