Newsy

Facebook i Instagram mogą zostać wyłączone w Europie. Dlaczego?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
natemat/benchmark
Osoba pisząca na telefonie

Mark Zuckerberg, właściciel Mety, rozważa zamknięcie dwóch portali społecznościowych w Europie. Powodem ma być RODO i obowiązujące prawo. W międzyczasie akcje firmy spadły o 20%. Czy Facebook i Instagram faktycznie zostaną zamknięte?

Problemem ma być niemożliwość przetwarzania danych mieszkańców Europy na serwerach znajdujących się w USA. 

Czy facebook i instagram zostaną zamknięte?

W rocznym raporcie Meta podała, że jeżeli nie uzyska możliwości przesyłania, przechowywania oraz przetwarzania danych użytkowników z Europy na serwerach znajdujących się w USA, to Facebook i Instagram mogą zostać wyłączone w tym regionie. Jeśli firma nie będzie miała możliwości stosowania obowiązujących do tej pory umów bądź alternatyw, to taki scenariusz może się ziścić. 

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Według oficjalnych informacji przekazanych Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych przez Metę, firma nie będzie mogła oferować "najważniejszych produktów i usług" na terenie Unii. Oznaczałoby to zamknięcie między innymi Facebooka i Instagrama. Jeżeli władze nie zmienią zdania odnośnie do przepisów związanych z działalnością przedsiębiorstwa z Ameryki, taki scenariusz jest prawdopodobny. 

Meta wycofa się z Europy?

Problem wynika z transatlantyckiego transferu danych oraz Privacy Shield. Zostały one unieważnione w 2020 roku przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Od tego czasu USA i Unia próbują wypracować nowe regulacje, które umożliwiłyby przechowywanie i przetwarzanie danych na serwerach w USA. Wciąż jednak nie powstało żadne porozumienie w tej kwestii. 

Obecnie mówi się, że stosowane przez Metę klauzule są niezgodne z rozporzadzeniem RODO obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: natemat/benchmark

Źródło zdjęcia głównego: Igor Ustynskyy/Getty Images

Pozostałe wiadomości