Newsy

Euroskills, czyli igrzyska dla młodych zawodowców. Polacy jadą po medale

Newsy

Aktualizacja:

3 dni zmagań, 43 konkurencje, 600 zawodników z ponad 30 krajów. Konkurs Euroskills odbędzie się w styczniu 2021 roku w austriackim Graz. Polska reprezentacja będzie rywalizować o medale w aż 16 konkurencjach. W Dzień Dobry TVN gościliśmy jednego z uczestników tych zawodów - Bartka Wicherka wraz z ekspertką WorldSkills Poland - Iwoną Niemczewską.

Euroskills - co to za zawody?

EuroSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, których zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. Kolejna edycja konkursu Euroskills odbędzie się w Graz. Pomiędzy 6, a 10 stycznia 2021 do Austrii zjadą się zawodnicy z 30 krajów, aby zaprezentować najwyższy poziom umiejętności w swojej branży.

Te zawody wyglądają dokładnie tak samo, jak zawody sportowe, na poziomie europejskim czy światowym

- wyjaśnia dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

Konkurs Euroskill odbywa się w sześciu obszarach zawodowych:

  • technologia informacji i komunikacji,
  • produkcja i inżynieria,
  • technologia budownictwa,
  • transport i logistyka,
  • usługi społeczne i osobiste,
  • sztuka i moda.

Kto może wziąć udział w Euroskills?

W konkursach mogą wziąć udział najbardziej utalentowani uczniowie, laureaci olimpiad i innych konkursów branżowych w wieku 18-25 lat (EuroSkills). Każdy kraj może zgłosić tylko jednego zawodnika/drużynę do konkurencji w danej edycji. Zawodnik może reprezentować kraj tylko raz w danej dyscyplinie w każdym z konkursów.

W przyszłorocznych Euroskills Polskę będzie reprezentował m.in. Bartek Wicherek, który startuje w kategorii gotowanie. W przygotowaniach pomaga mu Iwona Niemczewska, która razem z zawodnikiem tworzy team, który będzie walczył o medale.

Konkurs zdecydowanie skierowany jest do teamów, czyli mamy uczestnika i mamy eksperta

- wyjaśnia Iwona Niemczewska, ekspert WorldSkills Poland w kategorii gotowanie.

Bartek Wicherek wygrał polskie eliminacje, pokonał w nich 10 zawodników. Jednak w Euroskills nie tylko umięjętności zawodowe brane są pod uwagę.

Zawodnik musi gotować, ale musi być też chętny aby się doskonalić. (Bartek - przyp. red.) nie tylko codziennie gotuje, ale również ćwiczy język angielski, biega. Także z każdej strony jest przygotowany

- podkreśla Iwona Niemczewska.

Obecnie zawodnicy przygotowują się pod okiem swoich trenerów, ekspertów w warunkach domowych z wykorzystaniem różnorodnych form nauki zdalnej. Uczestnicy Euroskills mają rozpisany plan ćwiczeń fizycznych i praktycznych, które wykonują każdego dnia.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zapewnia im szkolenia zdalne z języka angielskiego, wystąpień publicznych, samoprezentacji.

Co daje uczestnictwo w Euroskills?

Korzyści dla zawodników są przeogromne. Zawodnik ma szansę zetknięcia się ze swoją branżą. Bo jest wspomagany nie tylko przez szkołę, przez swojego nauczyciela ale też przez daną branżę, przez coachów, trenerów

- mówi dr Paweł Poszytek.

Polskich zawodników Euroskills możesz poznać na tej stronie. Za wszystkich trzymamy kciuki!

Program Euroskills współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości