Eugenia Herman nie żyje. "Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą"

Newsy

Peter Dazeley/Getty Images

Eugenia Herman - znana aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa - nie żyje. Informacje o jej śmierci przekazał Związek Artystów Scen Polskich. Artystka miała 92 lata.

Eugenia Herman nie żyje

W wieku 92 lat zmarła Eugenia Herman. Odeszła 9 lipca 2021 r. O śmierci aktorki we wtorek 20 lipca poinformował w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich.

- Z wielkim smutkiem żegnamy Eugenię Herman, aktorkę teatralną, telewizyjną, filmową i radiową - czytamy we wpisie ZASP.

Eugenia Herman - kariera

Eugenia Herman była absolwentką PWST w Łodzi. Była związana z łódzkim Teatrem Nowym, na deskach którego zadebiutowała w 1951 roku rolą Bregel w "Poemacie pedagogicznym" Antoniego Makarenki w reżyserii Kazimierza Dejmka - oraz Teatrem Polskim w Warszawie. Występowała gościnnie także w Teatrze Narodowym.

Jak przypomniano we wpisie ZASP, Herman zagrała wiele ról w teatrze i filmie. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1956 roku w "Nikodemie Dyzmie" w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Eugenia Herman była również zaangażowana w działalność pedagogiczną. Wykładała na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, pracowała także jako pedagog w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, a także w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

Aktorka była laureatką nagrody za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w "Ryszardzie III" Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Została także wyróżnione złotym Krzyżem Zasługi, a także odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Była pogodna i pełna energii. Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą

– czytamy we wpisie ZASP.

Zobacz też:

Babcia do wynajęcia, czyli nianie-seniorki. Ile kosztuje opieka nad przybranym wnukiem?

Stare imiona, które wracają do łask. Niektóre z nich znane były już setki lat temu

"Zabierzemy samochody pijanym kierowcom". Rząd chce walczyć z największą plagą na polskich drogach

Kto zdobył Złotą Palmę w Cannes? Zobacz wideo:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP