Newsy

Zmarła Emilie Benes Brzezinski, mama ambasadora USA w Polsce. "Pozostawia po sobie pustkę nie do wypełnienia"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Świeczka żałobna

Zmarła Emilie Benes Brzezinski. Artystka i wdowa po prof. Zbigniewie Brzezińskim miała 90 lat. O śmierci swojej mamy poinformował Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

Nie żyje Emilie Benes Brzezinski, matka ambasadora USA w Polsce

W wieku 90 lat zmarła Emilie Benes Brzezinski, matka ambasadora USA w Polsce.

- Moja ukochana mama odeszła dzisiaj. "Bamba" była niezwykłą artystką, wybitną intelektualistką, a przede wszystkim opoką dla naszej rodziny. Była moją bohaterką. Pozostawia po sobie pustkę nie do wypełnienia - napisał na Twitterze Mark Brzezinski.

Zobacz wideo: Rozmowy o śmierci

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Swoją mamę w mediach społecznościowych pożegnała również Mika Brzezinski. - To jest trudne do napisania, a nawet zrozumienia. Razem z moimi braćmi, Ianem i Markiem, chcieliśmy podać informację o śmierci naszej pięknej matki Emilie Benes Brzezinski - przekazała amerykańska dziennikarka.

Ambasada USA żegna Emilie Benes Brzezinski

Oficjalny komunikat zamieszczono też na profilu ambasady USA w Polsce.

- Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Emilie Benes Brzezinski, mamy Ambasadora. Zespół Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie przekazuje szczere wyrazy współczucia dla Ambasadora i jego rodziny - czytamy.

Emilie Benes Brzezinski - życiorys

Emilie Benes Brzezinski urodziła się 21 stycznia 1932 w Genewie. Przybyła do USA podczas II wojny światowej. Była żoną wpływowego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego (zm. 2017), doradcy prezydenta Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977-1981. Doczekali się trójki dzieci.

Brzezinski na co dzień zajmowała się sztuką. Była cenioną rzeźbiarką. Jej prace były wystawiane m.in. na Międzynarodowym Biennale Rzeźby w Vancouver w 2005 roku.  Była kobietą niezależną, walczącą o prawa.

- Złamała protokół w Chinach, kiedy wstała, by zaproponować toast podczas państwowej kolacji. Pouczała Jana Pawła II na temat antykoncepcji i potrzeby kobiet w kapłaństwie podczas kolacji - czytamy w pożegnalnym wpisie Miki Brzezinskiej.

Zobacz wideo: Wybitny ambasador Polski w USA

Wybitny ambasador Polski w USA
Wybitny ambasador Polski w USA Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: fhm/Getty Images/Twitter

Pozostałe wiadomości