Newsy

Emerytura w lipcu. Kto straci, a kto zyska po obniżce PIT?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
strefabiznesu.pl, money.pl
emeryci przy bankomacie, wypłata emerytury
Zoran Mircetic/Getty ImagesEmerytura w lipcu. Kto straci, a kto zyska?

Emerytury wielu emerytów ulegną zmianie od lipca 2022 r. Sejm uchwalił obniżkę pierwszej stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. Czy ta zmiana zrekompensuje seniorom skutki inflacji? Czy w 2022 roku będzie jeszcze jedna waloryzacja?

Inflacja a waloryzacja emerytur

Inflacja, która w marcu osiągnęła już 10% powoduje, że aktualna 7-procentowa waloryzacja emerytur nie jest w stanie zrekompensować świadczeniobiorcom gwałtownie rosnących kosztów utrzymania. Ceny żywności, leków i mediów rosną najszybciej.

Reforma podatkowa dotycząca obniżenia PIT do 12% ma wejść w życie 1 lipca. Od tego momentu ma również obowiązywać niższa stawka stosowana przez ZUS przy pobieraniu zaliczek na roczny podatek. Jednak zmiana ma obejmować okres od 1 stycznia 2022 r., a to oznacza, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń - czerwiec urząd skarbowy zwróci po zatwierdzeniu rocznego rozliczenia PIT.

Praca i finanse

Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawkaDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Trzynastka, czternastka, obniżenie podatku. Czy będzie druga waloryzacja emerytur?

Po wypłacie trzynastych emerytur w kwietniu seniorzy dostaną jeszcze świadczenie w postaci czternastej emerytury oraz obniżenie podatku od lipca. Gdy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdzała czternastą emeryturę, jednocześnie wykluczyła możliwość drugiej w 2022 roku, jesiennej waloryzacji emerytur. Nie brakuje jednak opinii, że to nic pewnego, ponieważ w 2021 roku rząd twierdził, że nie będzie czternastek, a później ogłosił, że jednak zostaną wypłacone.

Wyższe emerytury od lipca 2022: PIT 12 proc. zamiast 17 proc.

Najnowsza reforma podatkowa, a konkretnie obniżenie najniższej stawki podatkowej z 17 do 12 proc., według założeń powinna nieco poprawić sytuację finansową emerytów i wszystkich innych osób płacących podatek według skali tabeli podatkowej.

Osoby, które otrzymują emerytury w wysokości do 2 500 zł brutto, nie będą miały z tej zmiany żadnych korzyści (o ile nie posiadają innych dodatkowych dochodów opodatkowanych PIT), ponieważ cały ich dochód z emerytury mieści się wtedy w kwocie zwolnionej z podatku – 30 000 zł.

Tym osobom ZUS z emerytury brutto potrąca 9 proc. składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacji emerytury w wysokości 2 500 zł, kwota potrącenia to 225 zł.

Inaczej jest w przypadku osób, które mają wyższe emerytury. Im ZUS od emerytury brutto potrąca i składkę na ubezpieczenie zdrowotne, i zaliczkę na podatek. Jak zmienią się kwoty emerytur po zmianach, pokażmy na przykładzie świadczenia w wysokości 3 000 zł.

Przed obniżeniem podatku z 17% do 12%

  • składka na ubezpieczenie zdrowotne: 270 zł
  • zaliczka na podatek (3 000 zł razy 17 proc. minus 425 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 85 zł
  • emerytura netto: 2 645 zł

Po obniżeniu podatku z 17% do 12%:

  • składka na ubezpieczenie zdrowotne: 270 zł
  • zaliczka na podatek (3 000 zł razy 12 proc. minus 300 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 60 zł
  • emerytura na rękę: 2 670 zł

Łączny zysk: 25 zł miesięcznie, 300 zł za cały rok.

Liczne wyliczenia pokazują, że dodatkowe kwoty, które zasilą konta emerytów po zmianach, nie są imponujące. Nawet jeśli uwzględni się trzynastą i czternastą emeryturę, trudno jest zrekompensować rosnące koszty spowodowane inflacją. Dlatego coraz więcej mówi się o potrzebie wprowadzenia drugiej w tym roku waloryzacji emerytur. Czy do niej dojdzie? Na razie nie ma stanowiska rządu w tej sprawie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: strefabiznesu.pl, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zoran Mircetic/Getty Images

Pozostałe wiadomości