W Polsce obowiązuje bardzo wysokie zagrożenie pożarowe. "Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Ostatnie dni nie obfitowały w opady atmosferyczne, a kolejne zapowiadają się równie sucho. W efekcie powstaje zagrożenie pożarowe, które w całej Polsce oznaczone jest poziomami od średniego do ekstremalnego. Jedynie lokalnie jest ono niskie i bardzo niskie - w rejonach górskich.

Zagrożenie pożarowe w Polsce

Rosnące temperatury, dużo słońca, a przy tym brak opadów, sprawiają, że sytuacja w lasach zaczyna być niebezpieczna. Leśnicy apelują o rozsądne zachowanie podczas spacerów - wystarczy chwila nieuwagi, by ogień objął swoim zasięgiem wiele hektarów. Niebezpieczna sytuacja utrzymuje się od piątku 1 czerwca. Jak przekazał Instytut Badawczy Leśnictwa (IBLES), w lasach występuje duże zagrożenie, a wilgotność ściółki w całej Polsce jest bardzo niska, nawet poniżej 10%. To oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.

Od początku roku w lasach wybuchło 1468 pożarów, a 1030 z nich było w maju. Zagrożenie pożarowe utrzymuje się, a lokalne opady deszczu obniżają to ryzyko w nieznacznym stopniu, a do tego krótkotrwałym.

- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych - zwrócili się badacze z IBLES.

Pożarowa pogoda w całym kraju

W sobotę w przeważającej większości kraju zagrożenie pożarowe lasu oznaczono, jako bardzo wysokie. Na Podlasiu i lokalnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju - zagrożenie jest ekstremalne.

Podobna prognoza zagrożenia pożarowego jest na niedzielę 4 czerwca Na południu będzie ono wysokie, jednak w zdecydowanej większości kraju wciąż bardzo wysokie. Ekstremalne zagrożenie dotyczy Podlasia, północnej części województwa Warmińsko-Mazurskiego i lokalnie województwa pomorskiego.

Co więcej, IMGW podało ostrzeżenie przed hydrologiczną suszą. Jak podano "w zlewni Regi i Wieprzy spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ". 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo/IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Astrid860/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości