Newsy

E-polecony. Ministerstwo Cyfryzacji ułatwia kontakty z urzędami

Newsy

Aktualizacja:
Poczta Polska skrzynka
fot. jstankiewiczwitek/Getty Images

Od 2021 roku odebranie listu poleconego będzie możliwe bez wizyty na poczcie. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Ustawa o doręczeniach elektronicznych

Projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-doręczeniach) Rada Ministrów przyjęła już pod koniec września ubiegłego roku. Jednak w związku z kończącą się kadencją należało formalnie zatwierdzić go jeszcze raz. Stało się to we wtorek 4 lutego. Dokument zakłada, że elektroniczne doręczenia zyskają taką samą moc, jak pismo polecone wysłane za pomocą tradycyjnej poczty. Ustawa zacznie obowiązywać od 1 października 2020 r., z pewnymi wyjątkami, m.in. dotyczącymi korespondencji sądowej, które wejdą w życie nieco później.

Ułatwienia wynikające z nowego postanowienia

Głównymi celami nowych przepisów są przede wszystkim oszczędność czasu i lepsze tempo załatwiania spraw. Zadowolone będą osoby, które wolą kontaktować się z urzędem przez internet, bez wychodzenia z domu. Nowe prawo zakłada, że będzie można wysyłać i otrzymywać korespondencję drogą elektroniczną. Co więcej, będzie to całkowicie darmowe. Aby skorzystać z tej możliwości wystarczy zgłosić taką chęć online. Po tej deklaracji nasz e-mail trafi do bazy adresów elektronicznych. Następnie dostaniemy specjalny elektroniczny adres: skrzynkę e-doręczeniową, która będzie pełniła funkcję skrzynki mailowej, ale oficjalnie uznanej i odpowiednio zabezpieczonej.

Bez przymusu

Nie wszystkim spodoba się nowa ustawa, ale i dla nich jest rozwiązanie. Skorzystanie z niej jest dobrowolne, co znaczy, że osoby, które chcą otrzymywać korespondencję urzędową w tradycyjnej, papierowej formie, nadal będą ją dostawać . Nic się dla nich nie zmieni.

- Dla wielu to na pewno będzie rewolucja. Osobom, które będą chciały korzystać z tradycyjnej, papierowej korespondencji, pozostawiamy oczywiście taką możliwość. Jeśli ktoś nie zadeklaruje chęci korzystania z e-doręczeń, korespondencję będzie dostawał jak dotąd – dostarczoną przez listonosza, w kopercie

– podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Korytowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości