Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 26 października 2022 r. - odnotowano 6 656 nowych zakażeń, zmarło 100 osób

stop koronawirus
stop koronawirus
Źródło: Dowell/Getty Images
Zakażenia, osoby zmarłe i obostrzenia związane z koronawirusem. W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju.

Koronawius w Polsce - dane z 26 października 2022 r.

Za okres od 𝟮𝟬.𝟭𝟬.𝟮𝟬𝟮𝟮-𝟮𝟲.𝟭𝟬.��𝟬𝟮𝟮 𝗿. mamy 6 656 (w tym 1 285 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia korononawirusem z województw: mazowieckiego (829), śląskiego (782), małopolskiego (587), wielkopolskiego (569), dolnośląskiego (550), lubelskiego (483), kujawsko-pomorskiego (394), łódzkiego (390), pomorskiego (338), zachodniopomorskiego (322), podkarpackiego (270), warmińsko-mazurskiego (247), świętokrzyskiego (213), opolskiego (198), podlaskiego (193), lubuskiego (170).

121 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 21 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 79 osób.

16 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianie systemu raportowania o zakażeniach i zgonach wywołanych koronawirusem. Dane przedstawiane będą w zestawieniu tygodniowym, publikowanym w każdą środę.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

Raport MZ - dane na 26 października 2022 r. (w związku z zakończeniem funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych raport dotyczący liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach będzie publikowany raz w tygodniu):

  1. Do 26 października 2022 r. potwierdzono 6 337 557 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 118 073 osoby zmarły.
    1. Do 26 października 2022 r., wykonano 57 298 396 szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych 22 574 321.
      1. Ozdrowieńcy: 5 335 898

        Koronawirus w Polsce - obostrzenia

        Stop infekcjom
        Stop infekcjom

        Wydarzenia kulturalne – ograniczenia

        Do limitu nie zalicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, o ile okażą unijne cyfrowane zaświadczenie COVID, zaświadczenie o powrocie do zdrowia w związku z COVID w oparciu o pozytywny wynik testu antygenowego, zaświadczenie o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

        Muzea i galerie sztuki

        Muzea i galerie sztuki są otwarte i mogą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 15 m kw.

        Kina, teatry, filharmonie

        Kina wznowiły działalność na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Uczestnicy nie mogą spożywać napojów i posiłków.

        Teatry, opery, filharmonie prowadzą działalność na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami.

        Teatry, opery, filharmonie mogą wznowić działalność w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Zapewnienie, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. jego powierzchni. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków.

        Domy i ośrodki kultury

        Prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne na otwartym powietrzu oraz w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 30 proc. uczestników.

        Biblioteki

        Możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 15 m kw. powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób.

        Prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na organizacji spotkań i wydarzeń jest dopuszczalne w pomieszczeniach, pod warunkiem zapewnienia udziału nie więcej niż 15 osób, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami.

        Komunikacja publiczna - ograniczenia

        Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 100% obłożenia.

        Zgromadzenia i spotkania - ograniczenia

        Do limitu nie zalicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, o ile okażą unijne cyfrowane zaświadczenie COVID, zaświadczenie o powrocie do zdrowia w związku z COVID w oparciu o pozytywny wynik testu antygenowego, zaświadczenie o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

        W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maks. 100 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

        W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 100 osób. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

        Wesela, komunie i inne uroczystości oraz przyjęcia okolicznościowe - ograniczenia

        Można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 100. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

        Edukacja - obostrzenia

        Szkoły

        Od 21 lutego 2022 r. wszyscy uczniowie odbywają zajęcia w trybie stacjonarnym.

        Żłobki i przedszkola

        Żłobki i przedszkola są otwarte i sprawują opiekę nad dziećmi.

        Obowiązuje do odwołania.

        Maseczki

        Obowiązek zakrywania ust i nosa został zniesiony 28 marca 2022 roku. Nie dotyczy to punktów ochrony zdrowia, czyli między innymi szpitali i przychodni - w tych miejscach nadal należy zasłaniać nos i usta przy pomocy maseczki. Ministerstwo apeluje jednak o rozsądek i używanie maseczek w dużych skupiskach ludzkich i miejscach, w których nie da się zachować dystansu społecznego.

        Jak przygotować się do testu? Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jak długo żyje wirus? Zobacz materiały wideo na temat COVID-19.

        Zasady dystansu społecznego

        Obowiązuje zasada utrzymywania co najmniej 1,5 metra dystansu pomiędzy pieszymi.

        Wyłączeni z obowiązku utrzymania 1,5 metra dystansu są:

        • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
          • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
            • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

              Izolacja i kwarantanna

              Każdy zakażony zobowiązany jest do izolacji we własnym zakresie, tak, aby nie dopuścić do zarażenia innych osób. Sanepid będzie decydował o poddaniu kwarantannie bądź izolacji jedynie w szczególnych sytuacjach, np. kiedy pojawi się ognisko zachorowań.

              Osoby mieszkające z zakażonymi SARS-CoV-2 od 28 marca 2022 roku nie będą poddawane kwarantannie. Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą kierowany na kwarantannę, chyba, że będą ku temu przesłanki, a lekarz będzie wystawiał zwolnienie lekarskie.

              Stan epidemii

              20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

              Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

              Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

              W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

              Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

              • skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa;
                • twój stan jest ciężki? Nie czekaj. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa;
                  • jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną;
                    • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: .

                      Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

                      Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

                      Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa.

                      Zobacz też:

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      Źródło: premier.gov.pl | PAP

                      Źródło zdjęcia głównego: Dowell/Getty Images

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości

                      Samotność, stres i szok młodej mamy. "W łazience się zamykałam i płakałam"

                      Samotność, stres i szok młodej mamy. "W łazience się zamykałam i płakałam"

                      Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

                      Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

                      Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

                      Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

                      Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

                      Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

                      Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

                      Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

                      Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

                      Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

                      Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym
                      Materiał promocyjny

                      Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym

                      Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? Marzena Rogalska: "Szaleństwo"

                      Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? Marzena Rogalska: "Szaleństwo"

                      Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

                      Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

                      "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

                      "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

                      Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

                      Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

                      Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego
                      Materiał promocyjny

                      Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego

                      Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

                      Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

                      Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

                      Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

                      10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
                      Materiał promocyjny

                      10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

                      Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

                      Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

                      Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

                      Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

                      Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

                      Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

                      Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

                      Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

                      Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"
                      Materiał promocyjny

                      Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"

                      Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

                      Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

                      Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

                      Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

                      Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

                      Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

                      "Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

                      "Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

                      Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy
                      Materiał promocyjny

                      Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy

                      Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

                      Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

                      Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

                      Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

                      Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"
                      Materiał promocyjny

                      Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"

                      Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

                      Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

                      Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

                      Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

                      Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

                      Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

                      Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
                      Materiał promocyjny

                      Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?

                      "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

                      "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

                      Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

                      Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

                      "Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

                      "Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

                      Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry
                      Materiał promocyjny

                      Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry

                      Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

                      Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

                      Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

                      Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

                      Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?
                      Materiał promocyjny

                      Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

                      Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

                      Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

                      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                      To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

                      To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

                      Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

                      Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

                      Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

                      Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

                      Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

                      Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

                      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
                      Materiał promocyjny

                      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

                      Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

                      Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

                      Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

                      Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

                      Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

                      Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

                      Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

                      Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

                      9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

                      9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

                      Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

                      Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

                      Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

                      Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

                      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                      Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

                      Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

                      Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

                      Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

                      Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

                      Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

                      Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"

                      Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"