Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 26 października 2022 r. - odnotowano 6 656 nowych zakażeń, zmarło 100 osób

stop koronawirus
stop koronawirus
Źródło: Dowell/Getty Images
Zakażenia, osoby zmarłe i obostrzenia związane z koronawirusem. W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju.

Koronawius w Polsce - dane z 26 października 2022 r.

Za okres od 𝟮𝟬.𝟭𝟬.𝟮𝟬𝟮𝟮-𝟮𝟲.𝟭𝟬.��𝟬𝟮𝟮 𝗿. mamy 6 656 (w tym 1 285 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia korononawirusem z województw: mazowieckiego (829), śląskiego (782), małopolskiego (587), wielkopolskiego (569), dolnośląskiego (550), lubelskiego (483), kujawsko-pomorskiego (394), łódzkiego (390), pomorskiego (338), zachodniopomorskiego (322), podkarpackiego (270), warmińsko-mazurskiego (247), świętokrzyskiego (213), opolskiego (198), podlaskiego (193), lubuskiego (170).

121 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 21 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 79 osób.

16 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianie systemu raportowania o zakażeniach i zgonach wywołanych koronawirusem. Dane przedstawiane będą w zestawieniu tygodniowym, publikowanym w każdą środę.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

Raport MZ - dane na 26 października 2022 r. (w związku z zakończeniem funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych raport dotyczący liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach będzie publikowany raz w tygodniu):

  1. Do 26 października 2022 r. potwierdzono 6 337 557 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 118 073 osoby zmarły.
    1. Do 26 października 2022 r., wykonano 57 298 396 szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych 22 574 321.
      1. Ozdrowieńcy: 5 335 898

        Koronawirus w Polsce - obostrzenia

        Stop infekcjom
        Stop infekcjom

        Wydarzenia kulturalne – ograniczenia

        Do limitu nie zalicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, o ile okażą unijne cyfrowane zaświadczenie COVID, zaświadczenie o powrocie do zdrowia w związku z COVID w oparciu o pozytywny wynik testu antygenowego, zaświadczenie o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

        Muzea i galerie sztuki

        Muzea i galerie sztuki są otwarte i mogą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 15 m kw.

        Kina, teatry, filharmonie

        Kina wznowiły działalność na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Uczestnicy nie mogą spożywać napojów i posiłków.

        Teatry, opery, filharmonie prowadzą działalność na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami.

        Teatry, opery, filharmonie mogą wznowić działalność w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Zapewnienie, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. jego powierzchni. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków.

        Domy i ośrodki kultury

        Prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne na otwartym powietrzu oraz w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 30 proc. uczestników.

        Biblioteki

        Możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 15 m kw. powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób.

        Prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na organizacji spotkań i wydarzeń jest dopuszczalne w pomieszczeniach, pod warunkiem zapewnienia udziału nie więcej niż 15 osób, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami.

        Komunikacja publiczna - ograniczenia

        Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 100% obłożenia.

        Zgromadzenia i spotkania - ograniczenia

        Do limitu nie zalicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, o ile okażą unijne cyfrowane zaświadczenie COVID, zaświadczenie o powrocie do zdrowia w związku z COVID w oparciu o pozytywny wynik testu antygenowego, zaświadczenie o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

        W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maks. 100 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

        W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 100 osób. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

        Wesela, komunie i inne uroczystości oraz przyjęcia okolicznościowe - ograniczenia

        Można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 100. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

        Edukacja - obostrzenia

        Szkoły

        Od 21 lutego 2022 r. wszyscy uczniowie odbywają zajęcia w trybie stacjonarnym.

        Żłobki i przedszkola

        Żłobki i przedszkola są otwarte i sprawują opiekę nad dziećmi.

        Obowiązuje do odwołania.

        Maseczki

        Obowiązek zakrywania ust i nosa został zniesiony 28 marca 2022 roku. Nie dotyczy to punktów ochrony zdrowia, czyli między innymi szpitali i przychodni - w tych miejscach nadal należy zasłaniać nos i usta przy pomocy maseczki. Ministerstwo apeluje jednak o rozsądek i używanie maseczek w dużych skupiskach ludzkich i miejscach, w których nie da się zachować dystansu społecznego.

        Jak przygotować się do testu? Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jak długo żyje wirus? Zobacz materiały wideo na temat COVID-19.

        Zasady dystansu społecznego

        Obowiązuje zasada utrzymywania co najmniej 1,5 metra dystansu pomiędzy pieszymi.

        Wyłączeni z obowiązku utrzymania 1,5 metra dystansu są:

        • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
          • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
            • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

              Izolacja i kwarantanna

              Każdy zakażony zobowiązany jest do izolacji we własnym zakresie, tak, aby nie dopuścić do zarażenia innych osób. Sanepid będzie decydował o poddaniu kwarantannie bądź izolacji jedynie w szczególnych sytuacjach, np. kiedy pojawi się ognisko zachorowań.

              Osoby mieszkające z zakażonymi SARS-CoV-2 od 28 marca 2022 roku nie będą poddawane kwarantannie. Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą kierowany na kwarantannę, chyba, że będą ku temu przesłanki, a lekarz będzie wystawiał zwolnienie lekarskie.

              Stan epidemii

              20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

              Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

              Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

              W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

              Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

              • skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa;
                • twój stan jest ciężki? Nie czekaj. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa;
                  • jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną;
                    • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: .

                      Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

                      Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

                      Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa.

                      Zobacz też:

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      Źródło: premier.gov.pl | PAP

                      Źródło zdjęcia głównego: Dowell/Getty Images

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości

                      Jakub Tolak czeka na poważną operację. "Doszedłem do momentu, w którym trzeba podjąć decyzję"

                      Jakub Tolak czeka na poważną operację. "Doszedłem do momentu, w którym trzeba podjąć decyzję"

                      Brytyjska prasa: Księżna Kate przyłapana na zakupach. Zwrócono uwagę na jej wygląd

                      Brytyjska prasa: Księżna Kate przyłapana na zakupach. Zwrócono uwagę na jej wygląd

                      Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą. "Zaczęłyśmy z czystą kartą"

                      Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą. "Zaczęłyśmy z czystą kartą"

                      Mieszka z 50-letnim synem: "Nie chce od mamy odejść"

                      Mieszka z 50-letnim synem: "Nie chce od mamy odejść"

                      Czy można wydłużyć działanie botoksu? Posłuchaj, co na ten temat mówi specjalista

                      Czy można wydłużyć działanie botoksu? Posłuchaj, co na ten temat mówi specjalista

                      Jak wychować dzieci w dobie ekranów? "Uważajmy, żeby nie przesadzić"

                      Jak wychować dzieci w dobie ekranów? "Uważajmy, żeby nie przesadzić"

                      Niepokojący stan psychiczny nastolatków. Dove i MŁODE GŁOWY łączą siły
                      Materiał promocyjny

                      Niepokojący stan psychiczny nastolatków. Dove i MŁODE GŁOWY łączą siły

                      Iga Świątek spotkała się z gwiazdą filmu "Diuna"

                      Iga Świątek spotkała się z gwiazdą filmu "Diuna"

                      Jaśminowy, brązowy czy biały? Ryż na wiele pysznych sposobów według Grzegorza Zawieruchy
                      Materiał promocyjny

                      Jaśminowy, brązowy czy biały? Ryż na wiele pysznych sposobów według Grzegorza Zawieruchy

                      Marcin Prokop założył alkogogle i przeszedł test

                      Marcin Prokop założył alkogogle i przeszedł test

                      Manicure Hailey Bieber to hit tej wiosny

                      Manicure Hailey Bieber to hit tej wiosny

                      Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

                      Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

                      Królowa kuchni staropolskiej w nowej odsłonie. Poznaj przepisy Darii Ładochy na dania z perliczką
                      Materiał promocyjny

                      Królowa kuchni staropolskiej w nowej odsłonie. Poznaj przepisy Darii Ładochy na dania z perliczką

                      Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

                      Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

                      Zielone miejsca pracy czekają na górników. "Kwalifikacje są bardzo podobne"
                      Materiał promocyjny

                      Zielone miejsca pracy czekają na górników. "Kwalifikacje są bardzo podobne"

                      "Sposób na wnętrze". Kasia Jaroszyńska i eksperci z Leroy Merlin spełnili marzenie 7-letniej Rozalii
                      Materiał promocyjny

                      "Sposób na wnętrze". Kasia Jaroszyńska i eksperci z Leroy Merlin spełnili marzenie 7-letniej Rozalii

                      Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

                      Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

                      Wielkanoc z nutką nowoczesności. Przepisy Mariety Mareckiej na nietuzinkowe dania świąteczne
                      Materiał promocyjny

                      Wielkanoc z nutką nowoczesności. Przepisy Mariety Mareckiej na nietuzinkowe dania świąteczne

                      Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

                      Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

                      Samotność osób starszych. Jak wspierać na co dzień seniorów?
                      Materiał promocyjny

                      Samotność osób starszych. Jak wspierać na co dzień seniorów?

                      Toksyczna odzież - jakich materiałów unikać? "Po jakimś czasie dowiadujemy się, że mamy nowotwór"

                      Toksyczna odzież - jakich materiałów unikać? "Po jakimś czasie dowiadujemy się, że mamy nowotwór"

                      Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
                      Materiał promocyjny

                      Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

                      Piotr Adamczyk wspiera żonę w przewlekłej chorobie

                      Piotr Adamczyk wspiera żonę w przewlekłej chorobie

                      Wyniki najnowszego rankingu najsmaczniejszych deserów. Polskie ciasto na pierwszym miejscu

                      Wyniki najnowszego rankingu najsmaczniejszych deserów. Polskie ciasto na pierwszym miejscu

                      Alkohol przyczynia się do występowania aż 200 chorób. Jakich?

                      Alkohol przyczynia się do występowania aż 200 chorób. Jakich?

                      Domowy street food, czyli kulinarna podróż bez biletu. Poznaj przepisy Szymona Czerwińskiego
                      Materiał promocyjny

                      Domowy street food, czyli kulinarna podróż bez biletu. Poznaj przepisy Szymona Czerwińskiego

                      27-letnia Ola miała najpoważniejszy rodzaj udaru

                      27-letnia Ola miała najpoważniejszy rodzaj udaru

                      Książę William zażartował z Kate. Przesadził?

                      Książę William zażartował z Kate. Przesadził?

                      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

                      Jakie są właściwości błękitnych kamieni? Poznaj moc szafiru, turkusu i apatytu

                      Jakie są właściwości błękitnych kamieni? Poznaj moc szafiru, turkusu i apatytu

                      Pamiętacie Manię z "Przepisu na życie"? Wiemy, czym się teraz zajmuje

                      Pamiętacie Manię z "Przepisu na życie"? Wiemy, czym się teraz zajmuje

                      9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

                      9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

                      Tego badania boją się Polacy. Nie wykonał go m.in. tata Marcina Mellera: "Zmarł po 3,5 roku"

                      Tego badania boją się Polacy. Nie wykonał go m.in. tata Marcina Mellera: "Zmarł po 3,5 roku"

                      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
                      Materiał promocyjny

                      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

                      "Mam tysiaka. Zbieram na Lambo". Wyznania dzieci o pieniądzach bawią do łez

                      "Mam tysiaka. Zbieram na Lambo". Wyznania dzieci o pieniądzach bawią do łez

                      Po przeszczepie serca zostały matkami. "Chciałam spełnić to marzenie"

                      Po przeszczepie serca zostały matkami. "Chciałam spełnić to marzenie"

                      Pierwszy partner zdradził ją z jej przyjaciółką, kolejny z prostytutką. Czy mu wybaczyła?

                      Pierwszy partner zdradził ją z jej przyjaciółką, kolejny z prostytutką. Czy mu wybaczyła?

                      Zdrowe stopy na wiosnę i nie tylko. Podolog o codziennej pielęgnacji

                      Zdrowe stopy na wiosnę i nie tylko. Podolog o codziennej pielęgnacji

                      "Back to school. Prawdziwy egzamin". TTV wysyła rodziców z powrotem do szkoły

                      "Back to school. Prawdziwy egzamin". TTV wysyła rodziców z powrotem do szkoły

                      Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

                      Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

                      Stawiasz problemy innych ponad swoje? To może być ważny sygnał. "Nieświadome pragnienie"

                      Stawiasz problemy innych ponad swoje? To może być ważny sygnał. "Nieświadome pragnienie"

                      Ile kosztuje m2 mieszkania w bloku z wielkiej płyty? Kwota zwala z nóg

                      Ile kosztuje m2 mieszkania w bloku z wielkiej płyty? Kwota zwala z nóg

                      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

                      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas