Newsy

Dzień Polskiej Muzyki. Najpiękniejsze piosenki, które przywołują wspomnienia

Newsy

1 października to Dzień Polskiej Muzyki. Z tej okazji zaprosiliśmy znane osoby z branży muzycznej, żeby wspólnie przypomnieć, jakie utwory wywarły na nas największe wrażenie i przywołują mocne wspomnienia. O muzycznych faworytach rozmawialiśmy z Krystyną Prońko, Skubasem, Smolastym i Tomaszem Organkiem. Muzycznym zwieńczeniem rozmowy był koncert Tadeusza Seiberta.

Ulubione piosenki polskich artystów

Krystyna Prońko zdradziła, że będąc w szkole, podśpiewywała sobie ulubione piosenki. Do jej faworytów należały utwory "Gdy mi ciebie zabraknie" Ludmiły Jakubczak oraz "Dziwny jest ten świat" legendarnego Czesława Niemena.

Potem była taka piosenka, gdy już byłam trochę starsza. Zrobiła na mnie wielkie wrażenie, jak cała twórczość Czesława Niemena – "Czy mnie jeszcze pamiętasz".

- powiedziała wokalistka.

Ponadto wokalistka przyznała, że gdy zaczęła sama śpiewać, ważne stała się dla niej własna osobista twórczość. Do singli, które najbardziej kocha, należą "Po co ci to chłopcze" "Umarły krajobrazy", "Papierowe ptaki" oraz "Psalm stojących w kolejce".

Jest jeszcze jedna ciekawostka. Byłam zafascynowana kolegami i koleżankami, którzy śpiewali. Pamiętam sytuację, kiedy poszłam na próbę Perfectu do Stodoły i spotkałam się ze Zbyszkiem Hołdysem, zapytałam się, czy mają utwory, które mogłabym zaśpiewać. On mi pokazał. Wybrałam piosenkę, której mi nie dał. Potem to była "Autobiografia"

- dodała.

Skubas przyznał, że bardzo lubił poznawać artystę w całości. Poszczególne piosenki były dla niego ważne, ale ważniejsze było to, co wokalista prezentuje na albumie. Jako 5-letnie dziecko Radosław słuchaj twórczości Perfectu.

Na pewno Grzegorz Ciechowski i "Kombinat". Potem jak trochę dorosłem, był Kazik. Trudno mi jest wymienić jedną piosenkę. Lubiłem płytę "Oddalenie". Potem był polski hip-hop ze względu na tekst

– powiedział Skubas.

Lista przebojów Smolastego to przede wszystkim Lady Pank. Artysta zaczynając swoją przygodę z muzyką, wzorował się na Janie Borysewiczu.

Lubiłem też bardzo Marka Grechutę. Twórczość te można śmiało nazwać poezją śpiewaną. Bardzo lubiłem to, że słuchając jego piosenek, można było sobie wizualizować tysiąc teledysków, historia sama się tworzyła

- powiedział.

Tomasz Organek dodał, że polska muzyka jest wspaniała. To właśnie od niej artysta zaczynał swoją przygodę z branżą artystyczna i stawiał pierwsze kroki.

Ojciec mi pokazał Tadeusza Nalepę, wiec zacząłem od gitarzystów. Później poznałem Wojtka Waglewskiego, Janka Borysewicza, Maćka Maleńczuka. Zawsze mnie ciągnęło do takich zespołów, muzyka nowej fali, czyli Brygada Kryzys, Maanam

- dodał Tomasz Organek.

Kampania Dzień Polskiej Muzyki

Pierwszego października obchodzimy Dzień Polskiej Muzyki. To już druga edycja specjalnej kampanii mającej na celu promocję polskiej muzyki oraz wsparcie polskiego rynku muzycznego. Jej twórcy pragną w ten sposób zachęcić fanów i odbiorców do wyrażania szacunku dla swoich ulubionych artystów i wszystkich osób, które prężnie działają na wspólny sukces. Głównym zadaniem kampanii jest przede wszystkim uświadomienie słuchaczom, że to oni raz z artystami kształtują wartość i pozycję polskiego rynku muzycznego.

Z uwagi na wprowadzone ograniczenia rynku koncertowego z powodu pandemii koronawirusa, sytuacja Artystów oraz wszystkich osób pracujących w branży koncertowej jest obecnie szczególnie trudna, dlatego to im dedykujemy tegoroczną edycję Dnia Polskiej Muzyki

– mówi Anna Ceynowa, Prezes Fundacji EMPOWER POLAND, współorganizatora kampanii.

W tym roku z powodu panującej pandemii zmienił się plan świętowania ważnego dla branży artystycznej dnia. Kulminacyjnym punktem tegorocznej kampanii jest specjalne pasmo z polską muzyka w największych ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych rozgłośniach radiowych i telewizjach muzycznych w kraju.

Z okazji Dnia Polskiej Muzyki na naszej scenie specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN zaśpiewał Tadeusz Seibert. Artysta wykonał piosenkę – "Dni, których jeszcze nie znamy".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Kolejne obostrzenia związane z COVID-19. "Możliwości polskiej służby zdrowia są na wyczerpaniu"

Uczelnie wyższe rozpoczynają zajęcia. Jak będzie zorganizowany rok akademicki w dobie pandemii?

Dwudziestolatkowie z Japonii rozpoczynają karierę piłkarską w Polsce

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości