Newsy

Polacy oszaleli na punkcie rowerów. Popyt rośnie, mimo że ceny jednośladów wcale nie maleją

Newsy

The Image Bank RF Superb Images/Getty Images

21 maja obchodzimy Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy. Holendrzy, Szwedzi, Duńczycy - to pewnie ich zwykliśmy kojarzyć z rowerową manią. Okazuje się, że Polacy równie ochoczo przesiedli się na jednoślady. Nowej kolarskiej modzie sprzyjają czasy pandemii. Popyt na rowery wzrósł nawet o kilkadziesiąt procent - a w sklepach zaczyna brakować towaru.

Polska w rowerowej czołówce Europy

Polska plasuje się na czwartym miejscu pod względem produkcji rowerów w Europie - wyprzedziła nawet słynące z zamiłowania do dwubiegów Niderlandy, a według danych podanych na stronie Komisji Europejskiej, wyżej na podium znajdują się tylko Niemcy, Włochy i - na szczycie - Portugalia.

Co ciekawe, w 2020 r. eksport rowerów z Polski przekroczył 1 mld zł. Jak informuje Business Insider, to o 20 proc. więcej niż w 2019 r. Wzrost zainteresowania kolarstwem to w dużej mierze "efekt uboczny" pandemii. Brak innych rozrywek, zamknięcie klubów fitness i obiektów sportowych mocno ograniczyło możliwości tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Poza tym, po tak długim czasie lockdownu "siedzenie w domu" najpewniej przestało być równie kuszącą perspektywą co wybranie się na rowerową przejażdżkę w ustronne miejsce. Okazuje się jednak, że nowa moda jest nie tylko proekologiczna, ale i dobra dla gospodarki. Popyt w ostatnim czasie znacznie wzrósł. Jedyny minus? W sklepach zaczyna brakować towaru.

Popyt na rowery wzrósł o kilkadziesiąt procent

Jak podaje cytowany wcześniej Business Insider, popyt na rowery wzrósł drastycznie w ostatnim czasie - szacuje się, że nawet o 20-25 proc. Tyle z dobrych wieści dla kupujących, bo ceny na rynku też idą w górę. W tym sezonie rowery podrożały o 10-20 proc.

Właściciele sklepów zauważają, że są ogromne problemy z dostawą. Trudno jest realizować zamówienia, a ze względu na popyt zaczyna brakować towaru na rynku. Dodajmy, że wedle danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, co piąty rowerzysta w naszym kraju jeździ obecnie więcej niż przed wybuchem pandemii.

Zobacz wideo: Przygotuj rower na wiosnę

Zobacz też:

"Mam powinność, by się zaangażować". Mariusz Szczygieł, Bartosz Bielenia i Kayah wśród ambasadorów akcji "Żonkile"

Zmiany w obostrzeniach. Minister zdrowia przedstawił je na konferencji. Decyzje dotyczą najbliższego tygodnia

Refleksologia dłoni poprawia funkcjonowanie całego ciała. Możesz przeprowadzić ją w domu

Autor: Ola Lipecka

Źródło: Business Insider Polska

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości