Newsy

3 grudnia Dniem Covidowej Żałoby Narodowej. Jak będą wyglądały obchody?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
oko.press
ERMISHIN DMITRII/Getty Images3 grudnia. Dzień Covidowej Żałoby Narodowej

Upamiętnienie wszystkich osób, które przegrały walkę z COVID-19, a także gest wsparcia dla ich bliskich. Taki cel ma Dzień Covidowej Żałoby Narodowej, który jest obchodzony 3 grudnia. Datę tę ustaliła grupa złożona z aktywistów, popularyzatorów nauki oraz "osób ze środowisk lekarskich, psychoterapeutycznych, nauczycielskich, proszczepiennych i edukujących w aspekcie COVID".

3 grudnia. Dzień Covidowej Żałoby Narodowej

Według danych z rejestrów stanu cywilnego oraz z GUS - od początku pandemii w Polsce mogło umrzeć nawet 170 tys. osób powyżej średniej z ostatnich lat. Co najmniej 100 tys. z nich to ofiary COVID-19, choć niektórzy przekonują, że liczba ta jest znacznie wyższa.

Organizatorzy Dnia Żałoby zwracają uwagę na fakt, jak społecznie spowszedniały te zgony. Na początku pandemii przerażała każda kolejna ofiara nowej choroby, obecnie kilkaset kolejnych dziennie przestało już robić takie wrażenie.

Kwitnie handel podrobionymi certyfikatami COVID-19
Kwitnie handel podrobionymi certyfikatami COVID-19
Dzień Dobry TVN

Umieranie i żałoba w czasach pandemii

Psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID-19 Maciej Roszkowski, w rozmowie z oko.press powiedział, że chce, wspólnie z innymi, skłonić społeczeństwo do refleksji i uczczenia pamięci ofiar trwającej pandemii. Podkreśla, że chodzi nie tylko o osoby, które zmarły na skutek COVID-19, ale również o ofiary przeciążonego, niewydolnego w trudnym czasie systemu opieki zdrowotnej: pacjentów, którzy nie doczekali się pomocy albo zostali zdiagnozowani zbyt późno.

Roszkowski zwraca uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt umierania w czasach pandemii. W większości przypadków najbliżsi odchodzącej osoby nie mogli się z nią pożegnać. Chorzy często umierają w szpitalach w samotności, bez możliwości pożegnań i ostatnich rozmów z bliskimi.

Kiedy jednak przeżywamy to jako wspólnota — a żałoba narodowa temu służy — wtedy te osoby czują, że nie są same, że są inne osoby, które też kogoś straciły, również przeżywają różne emocje. I że są inni, którzy o nich myślą w życzliwy sposób. To daje bliskim zmarłych poczucie ulgi, świadomość, że są inne osoby, z którymi mam jakąś łączność w tym świecie. Ktoś mi bliski zmarł, ale są jeszcze inni ludzie, którzy teraz o mnie myślą.

- powiedział Maciej Roszkowski.

Jak obchodzić Dzień Covidowej Żałoby Narodowej?

Pomysłodawcy proponują, aby tego dnia ubrać się na czarno, o 18:00 zgasić w domu światło i zapalić świeczkę, aby upamiętnić wszystkie ofiary pandemii COVID-19 w Polsce, ale również na świecie.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: oko.press

Źródło zdjęcia głównego: ERMISHIN DMITRII/Getty Images

Pozostałe wiadomości