Newsy

Dyrektor muzeum w Auschwitz apeluje o ułaskawienie nastolatka z Nigerii. Chce odsiedzieć za niego część kary

Newsy

x-news

Nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości - napisał dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau do prezydenta Nigerii. Piotr Cywiński poprosił go w swoim liście o ułaskawienie 13-latka skazanego na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. Zadeklarował, że jest gotów odbyć za chłopca część kary.

Dyrektor Muzeum Auschwitz walczy o ułaskawienie 13-latka z Nigerii

Dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński zwrócił się do prezydenta Nigerii z prośbą o ułaskawienie 13-latka skazanego na 10 lat więzienia za bluźnierstwo.

Nastolatek został skazany na 10 lat więzienia i przymusowej pracy fizycznej po tym, gdy w trakcie bójki ze szkolnym kolegą użył słów uznanych za bluźniercze w odniesieniu do Allaha.

Jako dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które upamiętnia ofiary i dba o pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady, gdzie więzione i mordowane były także dzieci, nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości

- czytamy w liście.

Kopia pisma do prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego w sprawie 13-letniego Omara Farouka została zamieszczona na Twitterze Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkena, którego dyrektorem jest Piotr Cywiński.

Omar Farouk - 13-latek skazany za bluźnierstwo

Dyrektor oświęcimskiego miejsca pamięci zadeklarował, że gotów jest przez miesiąc odbywać karę więzienia za chłopca w Nigerii. Taką samą gotowość wyraziło 119 innych osób z całego świata.

Zarazem Piotr Cywiński wyraził nadzieję, że chłopiec zostanie ułaskawiony i nie będzie musiał spędzić w więzieniu 120 miesięcy. Zadeklarował także wsparcie finansowe dla dalszej edukacji chłopca.

Nigeria: 10 lat więzienia za bluźnierstwo

W 12 stanach Nigerii, głównie na północy kraju, gdzie obowiązuje prawo szariatu, za bluźnierstwo religijne grozi nawet kara śmierci, mimo że przed czterema laty władze Nigerii zadeklarowały odstąpienie od tej sankcji na terenie całego kraju.

Skazanie chłopca za użycie niewłaściwych słów w odniesieniu do osoby boskiej wywołało protesty na całym świecie. 16 września przedstawiciel UNICEF w Nigerii Peter Hawkins złożył oficjalny protest na ręce prezydenta Nigerii.

Jest to sprzeczne ze wszystkimi zasadami, na których opierają się prawa dziecka i gwarancje sprawiedliwości dla dzieci. Pod tymi zasadami podpisała się Nigeria, a tym samym i stan Kano, gdzie wydano wyrok

- napisał Hawkins.

13-latek nie jest jedyną osobą skazaną w Nigerii na podstawie islamskiego prawa religijnego, które obowiązuje w północnej części tego kraju od ponad 20 lat. Jak przypominają agencje, na mocy tego prawa od 2001 r. na śmierć skazano dwie osoby. Jedną z nich był Yahaya Aminu Sharif, który usłyszał wyrok kary śmierci w związku z użyciem słów uznanych za bluźniercze w piosence, jaką napisał. Utwór był rozpowszechniany za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Jego pojawienie się w przestrzeni publicznej wywołało protesty uliczne fundamentalistów.

Bluźnierstwo w islamie jest traktowane jako bardzo poważne wykroczenie i każdy muzułmanin wie, jakie mogą być tego konsekwencje. Dlatego spraw jest mało, a wyroki śmierci nawet w tych stanach, gdzie można je wydawać, należą do rzadkości. Zresztą ich wykonanie musi być każdorazowo zaaprobowane przez gubernatora stanu

- powiedział w rozmowie z Deutsche Welle ekspert prawny Zahraddeen Umar.

Dyrektor Muzeum Auschwitz apeluje do prezydenta Nigerii

O liście Piotra Cywińskiego do prezydenta Nigerii poinformowała m.in. agencja Reutera. Muhammadu Buhari objął urząd w 2015 r. Dał się poznać jako polityk, który stroni od angażowania się w spory i polemiki religijne i zachowuje wielką wstrzemięźliwość w tym względzie - wskazuje Deutsche Welle.

Kancelaria nigeryjskiego przywódcy nie odniosła się dotąd oficjalnie do propozycji dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Gdy dowiedziałem się, że 13-letni chłopak miałby spędzić 10 lat w więzieniu za jakieś słowa sprzeczne z religią, to jednak mną trzepnęło. Żyjemy dzisiaj w świecie, który na takie informacje reaguje petycją on-line, lajkiem, szerem, retłitem, ale tu mi się wydawało, że trzeba jednak zaproponować coś więcej z samego siebie. Dlatego napisałem do prezydenta Nigerii, żeby mu zaoferować, że być może jest więcej osób, które są gotowe część tej odsiadki wziąć na siebie

- tłumaczy dyrektor Cywiński. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Heather Morris i wstrząsająca historia "Tatuażysty z Auschwitz"

Niezwykła historia miłości, która przetrwała piekło obozu Auschwitz-Birkenau

"Stutthof w kobiecych narracjach”. Obóz koncentracyjny oczami więźniarek

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP/tvn24

Pozostałe wiadomości