Newsy

Koniec godzin dla seniorów. To element luzowania obostrzeń

Newsy

Digital VisionTom Werner/Getty Images

Od poniedziałku 4 maja w sklepach przestają obowiązywać tak zwane godziny dla seniorów. Do tej pory, w tygodniu, od 10:00 do 12:00, zakupy mogły robić jedynie osoby po 65. roku życia. Celem było zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Likwidacja tego przepisu jest jednym z elementów drugiego etapu luzowania ograniczeń.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 4 maja nastąpi przejście do drugiego etapu luzowania ograniczeń. Jedna ze zmian zakładała odstąpienie od tak zwanych godzin dla seniorów.

Godziny dla seniorów w sklepach

Od początku kwietnia w godzinach 10:00-12:00 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Początkowo w rozporządzeniach nie wskazywano, w które dni tygodnia obowiązuje ograniczenie. Oznaczało to, że sklepy wprowadzały godziny obsługi seniorów także w weekendy. Od 20 kwietnia tzw. godziny dla seniorów obowiązywały od poniedziałku do piątku. Teraz rząd poszedł o krok dalej.

W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in. że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego

- napisano w uzasadnieniu do projektu rządowego rozporządzenia.

Koniec godzin dla seniorów

O zmiany w godzinach dla seniorów apelowały organizacje branżowe.

Jest to rozwiązanie niepraktyczne, paraliżujące funkcjonowanie handlu, konfliktogenne, krytykowane przez klientów, pracowników handlu i nierzadko samych seniorów

- wskazywał wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. W jego ocenie, lepszym rozwiązaniem byłby priorytet dla seniorów.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości