Newsy

Dobry, zły i brzydki: Clint Eastwood. Anna Wendzikowska poleca najlepsze filmy z legendą Hollywood

Newsy

Clint Eastwood to jeden z najpopularniejszych aktorów w historii kina. Widzom na całym świecie od kilkudziesięciu lat znany jest jako bohater westernów oraz filmów sensacyjnych. Na swoim koncie ma wiele nagród, w tym cztery Oskary za reżyserię i produkcję „Bez przebaczenia" i „Za wszelką cenę". Anna Wendzikowska zaproponowała nam najlepsze filmy z udziałem 90-letniego gwiazdora.

Clint Eastwood - legenda amerykańskiego kina

Chociaż Clint Eastwood skończył niedawno 90 lat, nie zamierza zwalniać tempa i nadal reżyseruje filmy. To chodząca legenda kina. Trudno sobie wyobrazić amerykańską kinematografię bez tego reżysera, producenta, aktora, a także kompozytora.

W wiele ról się wciela, a co ciekawe aktorem filmowym mógł nie zostać. Kiedy po raz pierwszy przyprowadzono go do studia filmowego, bo był wysoki i przystojny, wcale nie zachwycił swoim talentem. To, co jest teraz charakterystyczne dla jego aktorstwa, czyli to mówienie przez zęby, było wtedy czymś absolutnie negowanym

– podkreśliła Anna Wendzikowska.

Filmy z udziałem Clinta Eastwooda

Kariera Clinta Eastwooda zaczęła się od westernów. Pierwszym projektem, dzięki któremu wypłynął, była „trylogia dolarowa”, przede wszystkim najstarszy z tych trzech filmów, czyli „Dobry, zły i brzydki”.

Film tragicznie zjechany przez krytyków w Ameryce. Potem Clint Eastwood musiał długo walczyć z łatką takiego aktora z kiepskich filmów. Natomiast stworzył tam postać ikonę

– powiedziała Anna Wendzikowska.

Kolejną znaną postać Clint stworzył w filmie „Brudny Harry” reż. Don Siegel. Dramat sensacyjny zmienił sposób realizacji obrazów policyjnych. Eastwood wcielił się w rolę Harry’ego Callahana, porucznika policji z San Francisco, który słynie z tego, że przestępców chętniej traktuje kulami, niż przesłuchuje. Bohater otrzymuje polecenie schwytania Skorpiona, psychopatycznego mordercy, który grozi, że będzie zabijał mieszkańców miasta aż do momentu, kiedy nie otrzyma wysokiego okupu.

Postać ostrego policjanta potem była powielana w wielu filmach

– zaznaczyła dziennikarka.

Clint Eastwood - reżyser filmów

Clint Eastwood już w latach 70. Rozpoczął swoją przygodę z reżyserowaniem. Słynną produkcją był film „Co się wydarzyło w Madison County”, w którym także zagrał u boku Meryl Streep. Historia toczy się wokół Roberta Kincaida (Clint Eastwood), cenionego fotografa, którego redakcja wysyła do hrabstwa Madison, aby je sfotografował. Mężczyzna gubi się jednak i nie może odnaleźć mostów. Pomocy szuka na mijanej po drodze farmie, gdzie spotyka Francescę Johnson (Meryl Streep). Dla kobiety mieszkającej z dala od tętniącej życiem cywilizacji spotkanie z przystojnym mężczyzną jest nie lada wyzwaniem.

Książka podobno była fatalnym romansidłem, a Clint Eastwood zdołał z niej wykrzesać coś takiego, czym krytycy nawet się zachwycali. Ten film został ikoną miłości o romansie czterodniowym, który dzieje się w czasie, kiedy rodzina kobiety znajduje się w innym stanie

– opowiadała Anna.

Połączenie kilku ról aktora, producenta i reżysera jest niezwykle ciężkie, dlatego też Clint nie zawsze grał w produkcjach swojego autorstwa. Jednym z filmów, który tylko wyreżyserował był „Sully”. W roli głównej wystąpił Tom Hanks, wcielając się w rolę kapitana „Sully” Sullenbergera. Film opowiada o słynnym lądowaniu samolotu na rzece Hudson w Nowym Jorku.

Clint wyreżyserował także film oparty na faktach pt. „15:17 do Paryża”. Opowiada on o trzech amerykańskich chłopakach, którzy znajdują się przez przypadek w pociągu jadącym z Brukseli do Paryża i udaremniają atak terrorystyczny.

Co ciekawe w tym filmie obsadził rzeczywiście tych chłopców, prawdziwych bohaterów, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu

– mówiła nasza dziennikarka.

Laureat Oskarów

Wyreżyserowane przez Eastwooda filmy zostały wiele razy docenione przez branżę filmową. Reżyser otrzymał cztery Oskary. Nagrodzone produkcje to „Za wszelką cenę” oraz „Bez przebaczenia”.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości