Newsy

Czytanie to nie tylko przyjemność, ale także trening pamięci. Dlaczego nie warto rezygnować z lektury?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
zdrowie.wprost.pl
osoba, która czyta książkę

Czytanie to nie tylko miły sposób na spędzenie wolnego czasu. Badania pokazują, że sięganie po książki ma korzystny wpływ na pracę mózgu oraz poprawia pamięć u osób starszych. Jakie jeszcze korzyści daje czytanie dla przyjemności?               

Jakie korzyści daje czytanie?

Badacze z Beckman Institute for Advanced Science and Technology w Illinois postanowili sprawdzić, czy i jak czytanie książek dla przyjemności wpływa na naszą pamięć. W tym celu przeprowadzili oni eksperyment na grupie seniorów.

Choroby neurodegeneracyjne

Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy. Seniorzy, którzy trafili do pierwszej grupy przez 8 tygodni - tyle trwała obserwacja - mieli w wolnym czasie sięgać po ulubione lektury. Osoby z drugiej grupy - grały w gry słowne na urządzeniach mobilnych. Przed rozpoczęciem badań specjaliści ocenili umiejętności poznawcze uczestników, w tym pamięć roboczą oraz epizodyczną. To dzięki niej potrafimy sobie przypomnieć, co wydarzyło się w poprzednich rozdziałach i ułożyć fabułę w spójną całość. Obie z wiekiem ulegają pogorszeniu.

Czy czytanie może chronić przed chorobą Alzheimera?

Po upływie 8 tygodniu specjaliści ponownie przebadali seniorów. Uzyskane dane wyraźnie pokazały, że osoby, które czytały książkę miały znacznie lepszą pamięć roboczą oraz epizodyczną, niż te, które grały w gry słowne.

Naukowcy są zdania, że odkrycie zależności między czytaniem a pamięcią rzuca nowe światło na podejście i leczenie chorób, które prowadzą do pogorszenia pamięci. Nie jest wykluczone, że pozwoli wyniki badania pozwolą opracować nowy sposób leczenia m.in. choroby Alzheimera.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: zdrowie.wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: yipengge/Getty Images

Pozostałe wiadomości