Newsy

Kosmiczny spektakl na niebie w nocy z 17 na 18 listopada!

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
innpoland.pl
Rój meteorytów

W nocy z 17 na 18 listopada na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowe zjawisko - rój meteorytów Leonidów. Jak doszło do ich powstania? Gdzie i w jaki sposób się im przyjrzeć?

Deszcz meteorytów w nicy z 17 na 18 listopada

„Spadające gwiazdy’, które pojawią się na niebie w nocy z 17 na 18 listopada to maksimum aktywności Leonidów, czyli roju meteorów osiągających prędkość do 72 kilometrów na sekundę. Pochodzą z chmury pyłu i gruzu pozostawionych przez kometę 55P/Tempel-Tuttle.

Jej kosmiczne szczątki uderzają w górną atmosferę Ziemi, co powoduje wytwarzanie szerokiej gamę migoczących gwiazd, a także kilka jaśniejszych ognistych kul. Co prawda pojedyncze okruchy kosmicznej materii będą możliwe do zaobserwowania jeszcze do końca listopada, to w ciągu maksimum można zobaczyć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dużych gwiazd na godzinę. W przeszłości miały też miejsce przypadki burz meteorytów, które generowały setki, a nawet tysiące spadających Leonidów na godzinę.

Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak obserwować deszcz meteorytów?

Deszcz meteorytów można zaobserwować tzw. gołym okiem, pod warunkiem, że nie przeszkodzi w tym duża ilość sztucznego, miejskiego światła. Dlatego, jeśli zależy nam na podziwianiu zachwycającego, kosmicznego spektaklu, konieczny jest wyjazd za miasto. W lepszej obserwacji pomogą również różnego typu teleskopy i lornetki a także.. ciepła odzież! Tej nocy ma być wyjątkowo zimno.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: innpoland.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości