Newsy

Zostało kilka godzin na złożenie deklaracji o ogrzewaniu domu. Jaka kara czeka spóźnialskich?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Polskie pieniądze

Na wysłanie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostało już niewiele czasu. Niezłożenie jej może się wiązać nie tylko karami finansowymi, ale również z utrudnieniem w zakupie taniego opału. Na dopełnienie obowiązku zostało już tylko kilka godzin. Kiedy mija termin?

Termin na złożenie deklaracji CEEB - do kiedy jest czas?

Termin na złożenie deklaracji CEEB o sposobie ogrzewania domu upływa 30 czerwca, a zatem to już ostatnie chwile. Wielu Polaków złożyło już deklarację - do systemu wpłynęło ponad 6 milionów zgłoszeń, czyli tyle, ile szacował nadzór budowlany. Wciąż istnieje możliwość, że nie wszyscy złożyli deklaracje. Warto więc sprawdzić, czy jest to nasz obowiązek.

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Za niedopełnienie obowiązku grozi nie tylko grzywna, ale również utrudnieniami w dostępie do taniego paliwa opałowego. Najbardziej poszkodowani mogą być obywatele, którzy ogrzewają dom węglem, a jest to ponad 2 miliony gospodarstw domowych w Polsce. Gminy nie mają obowiązku poinformowania właściciela domu o tym, że musi złożyć deklarację. Oznacza to, że każdy musi sam zorientować się, czy powinien złożyć taką deklarację.

Kary za niezłożenie deklaracji CEEB

Za niezłożenie deklaracji grozi przede wszystkim grzywna. Może ona wynieść do 5 tysięcy złotych. Oprócz tego, osoby, które jej nie złożą mogą spodziewać się wyższych cen za ogrzewanie. Dotyczy to przede wszystkim gospodarstw domowych, w którym ogrzewa się węglem. Rząd planuje bowiem wprowadzenie obniżki cen węgla i dopłaty dla sprzedawców. Dzięki temu ma on kosztować około tysiąca złotych za tonę. Jednak, aby dostać tańszy materiał opałowy konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów, w tym deklaracji wpisu do Centralnej Ewidencji Energetycznej Budynków (CEEB). Osoby, które jej nie złożą, mogą spodziewać się znacznie wyższych kosztów ogrzewania i droższego węgla.

Karę za niezłożenie deklaracji mogą dostać prywatni właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków, osoby posiadające oddzielne źródło ciepła w mieszkaniu lub domu, np. kominek, a także działkowcy.

Sprawdź, co musisz wiedzieć o deklaracji CEEB: Spis pieców - deklarację muszą złożyć wszyscy właściciele domów. Za jej brak grozi wysoka grzywna

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: zetat/Getty Images

Pozostałe wiadomości