Dodatkowy urlop na czas epidemii. Komu przysługują wolne dni?

praca, zwolnienie, pandemia, koronawirus, maseczka
nito100/Getty Images
Dwa dni pełnopłatnego urlopu oraz zniżka na przewozy komunikacją zbiorową. W ten sposób rząd chce zachęcić do oddawania krwi lub osocza po przejściu COVID-19. W ten sposób zachęca również do pomagania chorym, którym taki gest może uratować życie.

Dwa dodatkowe dni urlopu na czas epidemii - nowe przepisy

Krew i osocze mogą uratować komuś życie. Nieocenione stało się to zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Wytworzone przez ozdrowieńców przeciwciała wspomagają bowiem leczenie innych chorych.

Rząd uznał, że taki szlachetny gest powinien zostać nagrodzony. Wprowadzono więc nowe przepisy, na podstawie których honorowy krwiodawca może liczyć na pełne dwa dni urlopu po oddaniu krwi oraz znaczną zniżkę na przewozy komunikacją zbiorową.

Dwa dni urlopu dla dawców krwi w czasie epidemii

Chodzi o zmiany w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, które zaczęły obowiązywać 21 stycznia 2021 roku. Dały one krwiodawcom drugi dzień wolny po oddaniu krwi - o ile miało to miejsce w czasie epidemii.

Urlop należy wykorzystać bez przerw : kolejny dzień ma następować bezpośrednio po pierwszym. Odpoczynek od pracy jest płatny w 100 procentach. Podstawą do skorzystania z dodatkowego urlopu jest zaświadczenie o oddaniu krwi.

Tańsze bilety dla dawców krwi w czasie pandemii

Ozdrowieńcy, którzy zaangażowali się w niesienie pomocy innym i co najmniej trzy razy oddali krew lub jej składniki, mogą liczyć na dodatkową nagrodę: tańsze o 33 procent bilety na komunikację zbiorową.

Ulga ma być ważna przez sześć miesięcy od daty wystawienia zaświadczenie o prawie do korzystania ze zniżki. Dokument może zostać wydany przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Zdrowotne 500 plus

Ministerstwo Zdrowia z kolei pracuje nad "zdrowotnym 500 plus" dla osób 40 plus. Resort zamierza zacząć na wiosnę akcję rozdawania bonów na podstawowe badania diagnostycznego, żeby móc oszacować, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie Polaków.

Oddaj osocze, a dostaniesz portret. Na czym dokładnie polega ta inicjatywa? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Emerytura tylko na konto bankowe. ZUS: "Wypłata na rachunek ogranicza ryzyko kradzieży"

Dwaj bracia potrzebują nowych serc. "Nam żadne pieniądze świata nie pomogą"

Oddała szpik genetycznej bliźniaczce i zyskała przyjaciółkę. "Będziemy siostrami do końca życia"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Radio Zet

podziel się:

Pozostałe wiadomości