Newsy

Wigilia dniem wolnym od pracy? Sprawdź, co mówią przepisy

Newsy

pasja1000/Pixabay

Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem, na który większość z nas czeka z utęsknieniem. Uroczysta wigilijna kolacja to wyjątkowy moment, kiedy gromadzimy się przy rodzinnym stole, dzielimy opłatkiem i składamy życzenia. Czy w czwartek 24 grudnia trzeba iść do pracy?

Wigilia 2020 - czy jest dniem wolnym od pracy?

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, przypada w czwartek. Zgodnie z kodeksem pracy, osoby na pełnym etacie muszą spędzić w firmie osiem godzin.

26 grudnia natomiast - drugi dzień świąt - jest w sobotę. W związku z tym firmy powinny dać pracownikom wolne. Wiele z nich zrobi to właśnie 24 grudnia.

Jeżeli pracodawcy zdecydują się jednak na inny dzień, osoby zatrudnione muszą przyjść do pracy w wigilię. Pracodawca nadal musi umożliwić odbiór wolnego dnia w innym terminie.

Czy 24 grudnia jest dniem wolnym?

Wolnego w wigilię nie mają w Polsce pracownicy firm, które dyżurują całodobowo. Chodzi m.in. o tych, którzy są zatrudnieni w policji, służbie zdrowia, na stacjach benzynowych czy w sklepach całodobowych.

24 grudnia - kto ma wolne

W niektórych krajach pracownicy dostają wolne w wigilię. 24 grudnia wolne mają mieszkańcy takich krajów jak Bułgaria, Cypr, Dania, Finlandia, Irlandia czy Węgry.

Wigilia 2020 - dni wolne w grudniu

Wolne od pracy dni w grudniu 2020 przypadają 25 grudnia oraz w terminie ustalonym przez pracodawcę za sobotę 26 grudnia.

Wielu pracodawców w wigilię zazwyczaj pozwala wykonywać obowiązki z domu lub skraca im czas pracy. Osoby zatrudnione w handlu mogą pracować tylko do godziny 14 . To gwarantuje im ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Nowe obostrzenia antycovidowe. Ile osób może zasiąść do Wigilii? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Dom Małgorzaty Rozenek gotowy na Boże Narodzenie. "Cieszę się, że pierwsze święta Henia będą takie piękne"

Czerwona choinka Joanny Przetakiewicz robi furorę w sieci: "Jest zrobiona z bawełny, a jej kolor jest symbolem siły"

Dom gotowy na święta – jak szybko i dokładnie posprzątać?

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości