Newsy

Czy cmentarze na Wszystkich Świętych będą otwarte? Minister zdrowia odpowiada

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
PAP
Krzysmam/Getty ImagesWszystkich Świętych

W pierwszym roku pandemii COVID-19 polski rząd podjął decyzję, aby na Wszystkich Świętych zamknąć cmentarze. W ten sposób chciano uniknąć dużych zgromadzeń, a co za tym idzie, szybszego rozprzestrzeniania koronawirusa. Czy w tym roku ponownie możemy spodziewać się obostrzeń i zamknięcia cmentarzy?

Wszystkich Świętych 2021. Cmentarze będą zamknięte?

Sytuacja epidemiczna w 2020 roku zmusiła władze do podjęcia decyzji o zamknięciu cmentarzy z dnia na dzień. Nie można ich było odwiedzać 31 października oraz 1 i 2 listopada. Decyzja została ogłoszona niespodziewanie, tuż przed Wszystkimi Świętymi, gdy wiele osób wyjechało już do swoich rodzin i znajomych, aby odwiedzić groby bliskich.

1 listopada i Święto Zmarłych coraz bliżej, dlatego Polacy chcą być pewni, jak sytuacja będzie wyglądała w tym roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany o rekomendacje rządowe dotyczące zbliżającego święta i ewentualnego zamknięcia cmentarzy dla odwiedzających. Odpowiedzi udzielił w poniedziałek 4 października podczas konferencji prasowej w Szczecinie:

W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji z dnia na dzień. (...) Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów - to oczywiste. Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję - to była sytuacja ekstraordynaryjna

Cmentarze pozostaną otwarte?

Minister zdrowia podkreślił, ze obecnie "zabezpieczenie organizacyjne, ale też zdrowotne" państwa jest o wiele lepsze, niż w ubiegłym roku, dzięki czemu nie będzie konieczne "podejmowanie takich drastycznych decyzji". Zwrócił uwagę między innymi na rolę szczepień.

Teraz jesteśmy lepiej zabezpieczeni. Nie mam na myśli tylko tego, że blisko 60 procent dorosłej populacji jest zaszczepiona, ale to, że w zasadzie na poziomie każdego województwa (...) mamy przygotowane bardzo szczegółowe plany rozwoju infrastruktury.

Wypowiedzi szefa resortu zdrowia potwierdzają, że w tym roku nie powinniśmy spodziewać się nagłej decyzji o zamknięciu cmentarzy. 

Zobacz także:

Zobacz wideo: Na koniec października 5 tys. zakażeń dziennie, ministerstwo nie będzie zwiększać liczby łóżek covidowych na zapas

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krzysmam/Getty Images

Pozostałe wiadomości