Newsy

Czarnobyl. Trwa akcja gaśnicza na terenie pięciu leśnictw. Fatalna jakość powietrza w Kijowie

Newsy

Andrew Merry/ Getty Images

700 osób i ponad 160 jednostek sprzętu, w tym trzy śmigłowce biorą udział w akcji gaśniczej, w strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu. "Tlą się pnie, trawa i drewno".

Pożar w Czarnobylu

Pożar w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczął się 4 kwietnia. Po 10 dniach strażakom udało się zwalczyć otwarty ogień. Niektóre odcinki wciąż jednak się tlą.

W akcji gaśniczej na terytorium pięciu leśnictw w strefie wykluczenia bierze w sobotę udział ponad 700 osób i ponad 160 jednostek sprzętu, w tym trzy śmigłowce. W piątek, zrzucono z nich 268 ton wody. Nie ma tam otwartego ognia

- poinformowała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

W czwartek wieczorem wiatr zmienił kierunek i produkty spalania z pożarów w strefie czarnobylskiej i obwodzie żytomirskim trafiły nad Kijów. W sobotę według indeksu IQAir powietrze w Kijowie jest najbardziej zanieczyszczone ze wszystkich miast na świecie. W ukraińskiej stolicy daje się czuć silny zapach dymu.

Powietrze nad Czarnobylem

Biuro prasowe Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej przekazało, że w ciągu minionej doby w stolicy i w obwodzie kijowskim odnotowano 37 pożarów trawy i torfowisk, w związku z czym w powietrzu jest podwyższone stężenie produktów spalania. Zapewniono, że tło promieniowania w obwodzie kijowskim i w Kijowie jest w normie.

W związku z podwyższeniem obecności w powietrzu dwutlenku siarki, formaldehydu i dwutlenku azotu specjaliści zalecają pozostanie w domach, nieotwieranie okien i picie dużej ilości płynów - dodano.

W sąsiednim obwodzie żytomierskim tlą się trawy, krzewy i pnie drzew na terytorium ok. 3 tys. hektarów - przekazała służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Do walki z pożarem zmobilizowano ponad 650 osób, ponad 100 jednostek sprzętu; w użyciu są samoloty gaśnicze AN-32P. W rejonie owruckim ogień strawił prawie 40 domów.

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zapowiedziała, że oczekuje szczytu liczby pożarów w obwodzie kijowskim w ten weekend.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości