Newsy

Nowe obostrzenia i podział na strefy. Takie rozwiązania już jutro rekomendować będzie doradca premiera

Newsy

Autor:
Michalina
Kobla
Źródło:
Wirtualna Polska
iStockphotoYakobchuk/Getty Images

Koronawirus w Polsce. W ostatnich dniach obserwujemy wzrost zakażeń koronawirusem, prowokujący spekulacje wokół potencjalnego, ponownego wprowadzenia obostrzeń. Głos w sprawie zabrał doradca premiera ds. COVID-19, Andrzej Horban.

Resort poinformował dziś o 5559 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Jeszcze wczoraj było ich 3931, a przedwczoraj - 1537. Choć w poprzednim tygodniu odnotowywano powyżej 3000 przypadków, to dzisiejszy wynik jest najwyższy od wakacji. 

Koronawirus w Polsce. Wrócą obostrzenia?

Jak przekazał w rozmowie z “Wirtualną Polską” prof. Andrzej Horban, na jutro zwołany został sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. To właśnie tam doradca premiera zamierza rekomendować mu konkretne rozwiązania.

– Wrócimy w tym momencie do stref żółtych i czerwonych - powiedział w programie "Newsroom" ekspert.

Horban przekazał, że obostrzenia mogłyby wrócić w tych miejscach, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. osób przekracza wskazaną liczbę.

Koronawirus w Polsce - powrót do podziału na strefy?

Jak zauważył zajmujący się analityką danych covidowych Piotr Tarnowski, już teraz aż 24 powiaty na wschodzie Polski kwalifikują się do strefy czerwonej. Kolejne 25 - do strefy żółtej. Oczywiście, jeżeli pod uwagę weźmiemy ostatnie, ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia w sierpniu kryteria.

- Pytanie do Waldemara Kraski i Ministerstwa Zdrowia, jakie będą kryteria dla powiatów? Te same co ogłoszone w sierpniu ? Bo zgodnie z nimi to obecnie: 24 powiaty spełniają założenia strefy czerwonej, 25 powiaty spełniają założenia strefy żółtej - napisał na Twitterze analityk. Tarnowski odniósł się w swoim wpisie do słów wiceministra zdrowia, Waldemara Kraski, który w kontekście wprowadzenia obostrzeń na 1 listopada zadeklarował “reakcje punktowe”, zależne od sytuacji w danym miejscu.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło: Wirtualna Polska

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości