Newsy

Pacjenci szpitala w Ciechocinku chorzy na COVID-19 zakażeni bakterią New Delhi. Jedna osoba zmarła

Newsy

iStockphotosudok1/Getty Images

W 22 Wojskowym Szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym, który obecnie pełni funkcję szpitala tymczasowego, pojawiła się trójka pacjentów chorych na COVID-19, u których wykryto również zakażenie bakterią New Delhi. Jedna osoba zmarła.

Nie żyje pacjentka zakażona bakterią New Delhi

PAP informowała dwa dni temu, że u jednego z pacjentów 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza COVID-19 również bakterię New Delhi.

Wówczas zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć chorych do tej placówki. Konieczne było przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego. Sprawą zajął się Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

- Kolejne badania potwierdziły dwa następne przypadki zakażenia bakterią New Delhi. Pacjenci musieli się nią zakazić przed przyjęciem do szpitala w Ciechocinku. Na to wskazało dochodzenie epidemiologiczne. Niestety starsza kobieta zmarła. Główną przyczyną zgonu był jednak ciężki przebieg COVID-19 – poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Dwóch kolejnych pacjentów, u których wykryto superbakterię, nie ma objawów zakażenia. Są po prostu jej nosicielami.

- Część następnych testów dała wynik niejednoznaczny, dlatego musimy do soboty poczekać na szczegółowe analizy próbek. Wówczas chcielibyśmy wznowić przyjęcia chorych do szpitala tymczasowego – dodał rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy pacjenci z COVID-19, zakażeni bakterią New Delhi, zostaną w szpitalu w Ciechocinku. Możliwe jest ich przetransportowanie do innych szpitali.

Bakteria New Delhi – czym jest?

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 roku.

Zobacz wideo: Naukowcy w Białymstoku będą szukać nowych wariantów koronawirusa. "Pozwoli to gasić ogniska zakażeń"

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości