Kampania "Ciąża i pasy" ma zachęcić przyszłe mamy do zapinania pasów bezpieczeństwa. Będzie zmiana przepisów?

Newsy


Boli, ciśnie, przeszkadza i jeździ się z nimi niewygodnie - takie są stereotypy o pasach bezpieczeństwa dla pań w ciąży. Jak przekonują eksperci, wszystko jest kwestią odpowiedniego ułożenia pasów i pozycji za kierownicą.

Jak zapinać pasy w ciąży?

Źle założone pasy bezpieczeństwa mogą wyrządzić dużą krzywdę. Warto wiedzieć, jak odpowiednio je poprowadzić.

- Pas biodrowy prowadzimy po miednicy, poniżej kolców biodrowych, bez żadnych skręceń i mocno go naciągamy. Po naciągnięciu układamy poniżej wypukłości brzucha, a jego barkową część układamy po środku mostka pomiędzy piersiami i sprawdzamy, czy leży dobrze na barku - mówił w programie "Raport Turbo" Paweł Krupiewski, biochemik zderzeń.

Kampania "Ciąża i pasy"

Zgodnie z przepisami, w Polsce kobiety w ciąży nie muszą prowadzić aut w pasach. Kampania "Ciąża i pasy" ma je jednak zachęcić do zapinania ich, a z czasem zmienić prawo w tym zakresie. Paniom w trzecim trymestrze nie zaleca się prowadzenia samochodów.

- Kobieta, która będzie miała stłuczkę nawet przy 15 km/h, nawet jeśli nie odniesie obrażeń, może stracić ciąże z powodu odklejenia się łożyska - przestrzegał Paweł Krupiewski.

Ogólnopolska kampania "Ciąża i pasy" potrwa co najmniej do końca wakacji. Ekspertów i ekspertki będzie można spotkać w wielu miejscach w kraju.

Organizatorzy kampanii liczą na to, że w parlamencie uda się utworzyć ponadpartyjną koalicję zwolenników wprowadzenia obowiązku zapinania pasów przez kobiety w ciąży.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski