Newsy

Chiune Sugihara - kim jest bohater dzisiejszego Google Doodle?

Newsy

Fot. Google Doodle

Chiune Sugihara to japoński dyplomata, w czasie II wojny światowej pomógł tysiącom Żydów, Chiune Sugihara nazywan jest "japońskim Schindlerem". 29 lipca Google Doodle postanowiło oddać mu hołd.

Chiune Sugihara urodził się w w 1900 roku. Kiedy miał zaledwie dziewiętnaście lat, zaczął pracować w służbie dyplomatycznej, następnie pracował w Moskwie i Helsinkach, a potem w Kownie na Litwie - tam został wicekonsulem. Chiune Sugihara studiował literaturę angielską. Znał język rosyjski i niemiecki.

Chiune Sugihara pomógł tysiącom Żydom

Chiune Sugihara zasłynął udzieleniem pomocą kilku tysiącom Żydów, którzy uciekali z Litwy po rozpoczęciu jej okupacji przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940 roku. Do Sugihury zgłaszali się żydowscy uciekinierzy z Polski z prośbą wizy - chcieli uciec do Japonii lub przeprawić się przez nią, by w rezultacie dostać się do holenderskiej wyspy - Curacao. Sugihara nie dostał zgody na wydanie wiz, a mimo to je wydał. Tym samym uratował tysiące Żydów.

Taka decyzja automatycznie zakończyła karierę Sugihary w dyplomacji. Sugihara pojął pracę w Moskwie, gdzie o nim zapomniano. Dopiero po wojnie uhonorowano go tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Chiune Sugihara zmarł 31 lipca 1986 roku.

Więcej: Google Doodle z okazji urodzin Jana Sebastiana Bacha zaproponował super zabawę

Pozostałe wiadomości