Newsy

Chick Corea nie żyje. Legendarny pianista jazzowy miał 79 lat

Newsy

Aktualizacja:
fhm/Getty Images

Chick Corea zmarł we wtorek, 9 lutego. Był amerykańskim pianistą jazzowym, pionierem muzyki fision, zdobywcą 23 nagród Grammy. Informację o śmierci legendarnego artysty potwierdził jego menadżer. Agencja AP podała, że muzyk chorował na rzadką odmianę nowotworu.

Chick Corea nie żyje

Chick Corea uznawany jest za jednego z pionierów muzyki fusion. Wywarł też wpływ na takie gatunki jak post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy i klasyczny. Jako jeden z pierwszych muzyków wykorzystał potencjał instrumentów elektronicznych.

W 1968 roku zastąpił Herbiego Hancocka w grupie Milesa Davisa, z którym współpracował przy nagrywaniu takich przełomowych albumów, jak "In a Silent Way" czy "Bitches Brew".

Założył własną awangardową grupę Circle, a następnie Return to Forever. Pracował też przy wielu innych projektach, w tym w duetach z Hancockiem i wibrafonistą Garym Burtonem. Nagrywał i wykonywał m.in. muzykę poważną, standardy, latynoski jazz.

Wśród wielu utworów, które napisał i skomponował są m.in. Standardy "Spain", "La Fiesta", "Now He Sings, Now He Sobs", "Armando's Rhumba" czy "Matrix".

Chick Corea opublikował list na Facebooku

Zdobywca 23 Nagród Grammy zmarł we wtorek na rzadką odmianę nowotworu. Śmierć muzyka potwierdził jego menedżer Dan Muse. Na swoim profilu na Facebooku Corea zostawił przesłanie dla fanów:

Pragnę podziękować wszystkim tym, których spotkałem na swojej drodze i którzy pomogli podtrzymywać muzyczny żar. Mam nadzieję, że ci, którzy mają ochotę grać, pisać czy występować (...) robią to. Jeśli nie dla siebie, to dla reszty z nas. Nie chodzi tylko o to, że świat potrzebuje więcej artystów, ale też, by zwyczajnie, dobrze się bawić

Chick Corea, właściwie Armando Anthony Corea, urodził się 12 czerwca 1941 w Chelsea, w stanie Massachusetts. Był członkiem Kościoła Scjentologicznego, mieszkał w Clearwater na Florydzie.

Zobacz też:

Olivier Janiak o wyjątkowych momentach na planie programu "Co za tydzień". To tam poznał swoją żonę

Fenomen Jennifer Aniston, czyli jak "dziewczyna z sąsiedztwa" odniosła sukces w Hollywood? Aktorka skończyła 52 lata

Wszystkie noworodki będą badane w kierunku SMA. "To jest wiadomość dnia, a nawet roku!"

Zobacz wideo: Pianista z dworca kolejowego

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości