Cezary 2020 - „Oficer i szpieg" z trzema statuetkami. Roman Polański - nagrodzony i potępiony

Newsy


Najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsze kostiumy. Trzy statuetki Cezara 2020 otrzymał film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg". Ogłoszenie decyzji jury odbyło się w cieniu protestów. Reżyser nie pojawił się na gali. Dlaczego?

Cezary 2020 w cieniu kontrowersji

45. edycja ceremonia rozdania Cezarów przyznawanych przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej od 1976 roku budziła duże emocje i napięcia w środowisku francuskich filmowców i aktorów oraz w środowiskach feministycznych. Powodem są kontrowersje, jakie budzi reżyser Roman Polański i 12 nominacji, które przyznane mu zostały za najnowszy film "Oficer i szpieg" (J'accuse).

Podczas ceremonii, która odbyła się w paryskiej Salle Pleyel najważniejszą nagrodę - Cezara za najlepszy film otrzymał obraz "Nędznicy" ("Les Miserables") w reżyserii Ladj Ly.

"Oficer i szpieg" nagrodzony

"Oficer i szpieg" film Romana Polańskiego otrzymał trzy statuetki Cezara. Nagrodzono go w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsze kostiumy.

Cezary 2010 -emocje w środowisku francuskich filmowców

W tym roku oceniano 227 filmów, które - zgodnie z regułami konkursu - wcześniej pokazywane były w kinach.

Aktor i reżyser Jean-Pierre Daroussin wypowiedział nazwisko nieobecnego na ceremonii Polańskiego, wymieniając go wraz z Robertem Harrisem, jako zwycięzców w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Akademia skontaktuje się z nimi, aby przekazać im statuetkę, która mimo wszystko jest bardzo piękną statuetką

- stwierdził Jean-Pierre Daroussin.

Reżyserki Emmanuelle Bercot i Claire Denis ogłaszając przyznanie Cezara Polańskiemu za reżyserię, zrobiły znaczącą przerwę. Część publiczności wyszła z sali, niektórzy buczeli na wybór Akademii.

Cezary 2020 - protesty na Place des Ternes

Tuż przed rozpoczęciem ceremonii policja użyła gazu łzawiącego przeciwko uczestnikom demonstracji, wymierzonej przeciwko Polańskiemu. Protestujący zebrali się na Place des Ternes, w pobliżu Salle Pleyel. Trzymali tabliczki z hasłami potępiającymi reżysera i świat filmowy.

Roman Polański poinformował dzień przed rozdaniem nagród, że nie będzie uczestniczył ceremonii.

Niektórzy zapowiadają demonstracje przed salą Pleyel. To pokazuje, że [gala - przyp. red.] będzie wyglądała bardziej jak sympozjum niż święto kina, na którym mają zostać nagrodzone największe talenty

- tak reżyser tłumaczył swoją nieobecność.

Z powodu kontrowersji wokół Romana Polańskiego cały zarząd Akademii przyznającej Cezary 2020 podał się 14 lutego do dymisji. Akademia znalazła się w ogniu krytyki, głównie organizacji feministycznych, po ogłoszeniu 12 nominacji dla filmu Polańskiego. Zarząd podkreślił, że podjął decyzję o dymisji, by uspokoić sytuację i by "Cezary pozostały wielkim świętem kina".

César – francuski Oscar

Cezary to jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych przyznawana przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Doroczna gala wręczenia statuetek odbywa się od 1976 roku w paryskim w Théatre du Châtelet.

źródło: PAP

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot