Newsy

Wielka wymiana liczników. Ważne informacje dla milionów Polaków

Newsy

Peter Dazeley/Getty Images

Inteligentne liczniki od jakiegoś czasu są instalowane w polskich domach. Do tej pory jest już ich około 1,5 miliona, co stanowi około 8 proc. wszystkich odbiorców energii w Polsce. Już wkrótce ma jednak ruszyć masowa wymiana urządzeń. Jak podaje TVN24.pl, do 2028 roku liczniki zdalnego odczytu ma mieć zainstalowane ponad 14 milionów klientów operatorów systemów dystrybucyjnych.

W połowie kwietnia Sejm przegłosował nowelizację Prawa energetycznego, która wprowadza między innymi harmonogram montażu tak zwanych inteligentnych liczników. Zgodnie z przepisami, do końca 2023 roku ma je mieć co najmniej 15 proc. odbiorców danego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), dwa lata później - 35 proc., na koniec 2027 roku wskaźnik ten ma wynosić co najmniej 65 proc., a do końca 2028 roku - co najmniej 80 proc.

Nie oznacza to jednak, że do tej pory operatorzy nie instalowali takich urządzeń. - Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) w Polsce od kilku lat instalują liczniki zdalnego odczytu u swoich klientów, przy czym dotychczas działania w tym zakresie wynikały z inicjatywy poszczególnych OSD, a skala tych przedsięwzięć jest bardzo zróżnicowana - wyjaśnili przedstawiciele PTPiREE.

Dotychczas operatorzy zainstalowali około 1,5 mln LZO u około 8 procent odbiorców.

Montaż inteligentnych liczników bez wniosku

Klienci nie muszą składać wniosków w sprawie wymiany licznika konwencjonalnego na licznik zdalnego odczytu. - Liczniki będą wymieniane zgodnie ze strategią przyjętą na terenie działania danego OSD, która uwzględnia m.in. przyjęte optymalne rozwiązania techniczne, organizacyjne i kosztowe - zaznaczyła organizacja.

Jak wskazano, jednym z ważnych kryteriów, determinującym termin wymiany licznika konwencjonalnego na licznik zdalnego odczytu, będzie m.in. ważność cech legalizacyjnych. Chodzi o sprawdzaną co jakiś czas poprawność pracy i dokładność wskazań licznika. Okres pomiędzy wymianami legalizacyjnymi określa Ustawa prawo o miarach i wynosi on 15 lat dla liczników indukcyjnych (mechanicznych) oraz 8 lat dla liczników zdalnego odczytu (elektronicznych).

Montaż inteligentnych liczników - od kiedy

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie ruszy masowa wymiana liczników u odbiorców. Nowelizacja Prawa energetycznego trafiła bowiem do prac w Senacie, ponadto potrzebne są akty wykonawcze do ustawy.

- Zmiana kierunku polegająca na całkowitym odejściu od instalacji liczników konwencjonalnych (bez zdalnego odczytu) i masowa wymiana liczników u odbiorców rozpocznie się w ciągu kilkunastu miesięcy od uchwalenia ustawy i stosownych aktów wykonawczych (rozporządzeń) - poinformowało Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Należy pamiętać, że wpływ na ostateczny termin będą miały także postępowania przetargowe ogłaszane przez OSD na dostawę i montaż liczników zdalnego odczytu.

Montaż inteligentnych liczników - koszt wymiany

Według informacji przekazanych przez stowarzyszenie, całkowite koszty zakupu i wymiany liczników energii elektrycznej w Polsce, wraz z kosztami dostosowania niezbędnej infrastruktury technicznej i informatycznej, szacowany jest na około 9 mld zł do 2030 roku.

Przedstawiciele PTPiREE podkreślili, że odbiorcy energii nie ponoszą bezpośrednio żadnych kosztów związanych w montażem licznika zdalnego odczytu. Koszty te będą jednak ponoszone poprzez taryfy.

Inteligentne liczniki a mniejsze rachunki

Dla odbiorców energii elektrycznej zalety liczników zdalnego odczytu to m.in. informacja o bieżącym zużyciu energii elektrycznej, która może przyczynić się do wzrostu świadomości na temat własnego zużycia energii i jej racjonalnego wykorzystania. To finalnie może wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Ponadto odbiorcy będą przy każdym rachunku rozliczani na podstawie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej, a nie jak obecnie na podstawie prognoz i okresowego odczytu wskazań licznika.

Jak zaznaczono, sam montaż licznika zdalnego odczytu nie przyniesie oszczędności w rachunkach dla odbiorców za energie elektryczną. Osiągnięcie korzyści uzależnione będzie zatem od aktywności samego odbiorcy energii elektrycznej, np. zoptymalizowania swojego zużycia energii elektrycznej.

Cały tekst na stronie TVN24.pl.

Zobacz wideo: Wzrost cen prądu, opozycja pyta o rekompensaty. Senator PiS przyznał, że była to "kiełbasa wyborcza"

>>> Zobacz także:

Z Indii do Polski przyleciał dyplomata ciężko chory na COVID-19. Wraz z nim ciężarna żona i czwórka dzieci

"Sinfonia Varsovia w skali". Jak będzie wyglądała nowa siedziba sali koncertowej?

Luzowanie obostrzeń. Konkretne zmiany dotyczą 11 województw

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości