Newsy

Cannes 2019. Złota Palma dla "Parasite" Bonga Joon-ho. Wśród nagrodzonych także Antonio Banderas

Newsy

Aktualizacja:

"Parasite" ("Pasożyt") południowokoreańskiego reżysera Bonga Joon-ho został uznany za najlepszy film Konkursu Głównego 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Kto jeszcze został nagrodzony? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Grażynę Torbicką, która w Cannes miała okazję rozmawiać ze światowej sławy gwiazdami. Przeprowadziła wywiady m.in. z Evą Longorią, Helen Mirren i Amber Heard.

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes właśnie dobiegł końca. Jedną z osób, które decydowały o tym, jakiemu filmowi przyznać Złotą Palmą był Polak, Paweł Pawlikowski, który w zeszłym roku wyjechał z Cannes z nagrodą dla najlepszego reżysera. Oprócz niego w jury znaleźli się Alejandro Gonzalez Inarritu (przewodniczący), aktorki Elle Fanning i Maimouna N'Diaye, reżyserki i scenarzystki Kelly Reichardt i Alice Rohrwacher, twórca komiksów Enki Bilal oraz reżyserzy i scenarzyści Robin Campillo i Yorgos Lanthimos.

>>> Zobacz także:

Faworyci do Złotej Palmy

Jednym z tegorocznych faworytów Festiwalu Filmowego w Cannes 2019 był "Ból i blask" Pedro Almodovara - produkcja została uznana za "najlepsze od lat i najbardziej osobiste" dzieło hiszpańskiego twórcy. Innym filmem, który pretendował do głównej nagrody festiwalu był "Once Upon a Time… in Hollywood" ("Pewnego razu… w Hollywood") Quentina Tarantino. Zachwyt wzbudził także film "Portrait of the Lady on Fire" ("Portret dziewczyny w ogniu") Celine Sciammy. Entuzjastycznie pisano również o "Sorry We Missed You" Kena Loacha. Faworytem publiczności i krytyków był także "Parasite" ("Pasożyt") w reżyserii Bong Joon-ho. I to właśnie ten film zdobył Złotą Palmę 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

Cannes 2019 - wyniki:

Złota Palma - "Parasite"

Grand Prix - Mati Diop za film "Atlantics"

Nagroda Jury - "Les Miserables" Ladja Ly oraz "Bacurau" Klebera Menconcy Filho i Juliano Dornellesa

Najlepsza reżyseria - bracia Jean-Pierre’a i Luca Dardenne za film "Young Ahmed"

Najlepszy aktor - Antonio Banderas za rolę w "Ból i blask" Pedro Almodovara

Najlepsza aktorka - Emily Beecham za rolę w "Little Joe" Jessiki Hausner

Najlepszy scenariusz - Celine Sciamma za "Portrait of a Lady on Fire"

Złota Kamera (Camera D'Or) - César Diaz za "Nuestras Madres"

Najlepszy film krótkometrażowy - "The Distance Between Us and the Sky" Vasilisa Kekatosa

Specjalne wyróżnienie - reżyser Elia Suleiman za "It Must Be Heaven".

Specjalne wyróżnienie w konkursie Filmów Krótkometrażowych - Agustina San Martín za "Monstruo Dios"

Grażyna Torbicka na Festiwalu Filmowym w Cannes 2019

Dziennikarka i krytyk filmowy Grażyna Torbicka od 3 lat pojawia się na czerwonym dywanie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jako Globalna Ambasadorka L’Oréal Paris. Podczas pobytu we Francji miała okazję spotkać się z innymi ambasadorkami marki, między innymi: Helen Mirren, Evą Longorią i Amber Heard. Rozmawiała z nimi o tym, co oznacza dziś bycie kobietą.

Podczas festiwalu w Cannes 2019 Grażyna Torbicka obchodziła swoje 60. urodziny. Z tej okazji zorganizowano dla niej uroczystą kolację.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości